Zilyetlik Nedir? Ne Anlama Gelir? 2023 - Erptakip.com

Zilyetlik kelimesini bir çok insan ne anlama geldiğini bilmiyor. Ancak, ülkemizde var olan ve sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Özellikle mal ve mülk konularında çokça kullanılmaktadır. Zilyetlik nedir? Zilyetlik ne demek hukuk sorusunun cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

İçindekiler

Zilyetlik Nedir?

Zilyetlik ne demek? sorusunu aşağıdaki gibi cevaplayabiliriz.

Zilyet, insanın bir mal veya mülk üzerindeki fiili hakimiyet hakkına denir. Bu hak sayesinde, insanlar çeşitli mallar üzerinde hakimiyet kurabilirler. Taşınabilir ya da taşınmaz olması fark etmiyor. Bunun için sadece zilliyet tapusu gerekmektedir. Bu sayede bir mal veya mülkün sahibi olan kişi fiilen kullanma hakimiyetini kanıtlamış olur. 

Zilyet ve mülkiyeti terimleri sık sık karıştırılabiliyor. İkisi de aynı şeye çıkıldığı zannediliyor. Ancak iki farklı kelime iki farklı durum söz konusudur. 

Mülkiyet terimi kişinin mal veya mülk üzerinde hak talep etme durumudur. Ancak zilyet o mal ve mülkün kullanım hakkı anlamına gelir. Bir örnekle anlatacak olursak; siz bir araba aldığınız zaman bir mülk sahibi olmuş oluyorsunuz. Aracınızı kiralamak istediğiniz zaman bir kiracı bulana kadar zilyet hakkı size aittir istediğinizi yapabilirsiniz. Arabanızı kiraladıktan sonra, sizin zilyet hakkınız bitiyor. Bu hak, kiraladığınız insana geçiyor. 

Zilyetlik hakkı devredilebilir ya da miras yoluyla elde edilebilir. Ayrıca sitemizde yer alan popüler kategori muhasebe ve finans yönetimi kategorisine de göz atmanızı tavsiye etmekteyim.

Zilyetlik Nasıl Kazanılır?

Zilyetlik hakkı kazanmanın farklı yolları vardır.  Zilyetlik nasıl kazanılır? Birlikte inceleyelim.

Zilyetlik Nedir
Zilyetlik Nedir

Aslen Kazanılan Zilyetlik

Bir kişi, bir mal üzerinde başkasının rızası olmadan hakimiyet kurmasıdır. Mesela, sahibi olmaya eşyalar, sokakta bulunan kedi veya köpek sahibi olma, denizden balık tutma gibi şeyler buna örnek verilebilir.

Devren Kazanılan Zilyetlik

Zilyet hakkı bulunan kişinin, başka bir kişiye o hakkı devretmesi anlamına gelir. Örneğin: Sahip olduğunuz evi satmak veya kiralamak istediğiniz zaman zilyet hakkı ile birlikte kişiye devretmiş olursunuz.  

Tesisen Kazanılan Zilyetlik

Bir eşya üzerindeki zilyet hakkını koruyarak başkasına aynı zilyet hakkının tanımasıdır. Yani, bir eşya üzerinde iki kişinin zilyet hakkı olabilir. Bu durum zilyet hakkı olan ilk kişinin rızası ile mümkündür. 

Miras Yoluyla Kazanılan Zilyetlik

Mal ve mülk sahibi kişinin ölümünden dolayı eşya üzerindeki zilyet hakkının, kişinin mirasçısı tarafından devredilmesine denir. 

Feri Zilyetlik Ne Demek?

Feri zilyetlik, aslen zilyetlik ile karıştırılabiliyor. İkisinin arasında küçük farklar bulunur. Asli zilyet bir malın başkasından rıza alınmadan sahiplenilen bir haktır. Mal sahibi ikinci kişiye kullanım hakkı verirse o kişi feri zilyete sahip olur. Duruma göre üçüncü kişiye de feri zilyetlik hakkı verilebilir. Aynı zamanda sitemizde yer alan HRM kategorisine de göz atmanızı tavsiye etmekteyim.

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri