Yurt Dışına E-Fatura Kesilir Mi? - Erptakip.com

Yurt Dışına e-fatura Kesilir mi?, Yurt Dışına e-fatura kesme?, Yurt Dışına e-fatura nasıl kesilir?, Yurt Dışına e-fatura düzenleme, Yurt Dışına e-fatura Kesilir mi sorusu son zamanlarda popülerliğini korumaktadır. Sizler için bu soruyu cevaplayarak gerekli olan detayları paylaşmaktayız.

e-fatura dönemi ile birlikte günümüzde birçok farklı iş alanlarında bazı işlemleri zorunlu hale gelmiş durumdadır. Küreselleşen dünyada ticaret kavramı günümüzde çok daha farklı boyutlara gelmiş durumdadır. Yapılan ticaretler sadece ülkemiz içerisinde değil, yurt dışı üzerinde de dahil olmaktadır.

Uluslararası ticaret özellikle ülkemizde çok daha gelişmiş durumdadır. Her kategoride hem alış hem de satış işlemleri bir hayli bulunmaktadır. Peki yurt dışına e-fatura kesilir mi? Eğer sorunun cevabını bilmiyorsanız doğru yazıdasınız diyebilirim. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen soru başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

İçindekiler

Yurt Dışına e-fatura Kesilir mi?

Uluslararası ticarette ülkemiz birçok alanda önemli bir role sahiptir. Yapılan ticaretlerin ardında e-fatura olayı da bir hayli merak edilmektedir.

Yurt dışı ile ticaret yapan firmaların, yurtiçindeki gibi tüm alım-satım işlemlerinde yapılan hizmetleri belgelemesi zorunludur. Bu sebepten dolayı da yurt dışına e-fatura kesmek mümkün diyebilirim. Ülkemizde geçerli olan sistem, yurt dışında da devam etmektedir.

01.01.2020 tarihinde bu konu ile alakalı bir tebliğ yayımlanmıştı. Düzenlenecek olan vergilerin dahili toplam tutarı 30.000 TL’yi aşarsa, vergi mükelleflerine düzenlenen faturalarda ise vergiler dahil toplam tutarın 5.000 TL’yi geçmesi durumunda düzenlenmesi zorunlu hale getirilen e-fatura arşiv sistemi yurtdışı ticaret olayında da geçerlidir.

Burada yapılan düzenlemeler e-belge düzenleme portalı üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhracat e-faturası Nasıl Düzenlenir?

Yukarıda sizler için yurt dışına e-fatura kesimi hakkındaki soruyu cevapladık. Şimdi ise ihracat e-faturası nasıl düzenlenir sorusunu sizler için cevaplamaya.

İhracat kayıtlı olarak düzenlenen e-fatura kesiminde KDV alınmamaktadır. KDV iadesi alabilmek için bazı işlemlerin yapılması zorunlu hale getirilmiş durumdadır. KDV iadesi alacak olan üretici, İmalatçı Belgesi ve ilgili olan meslek odasına üyelik belgesini ihracat yapacağı firmaya teslim etmiş olduğu malın KDV beyannamesinin verileceği zamana kadar bağlı olmuş olduğu vergi dairesine dilekçe eki şeklinde ibraz etmesi gerekmektedir. Karışık bir yapıya sahip olan bu durumda, ibraz etme olayı zorunlu halde yapılması gerekmektedir.

Bu olay ardında kesilecek olan e-faturanın normal e-faturaya göre bir farkı yer almaktadır. Kesmiş olduğunuz ihracat faturasına“3065 sayılı KDV Kanununun (11/1-c) maddesi hükümlerine göre, ihraç edilmek şartıyla teslim edildiğinden, KDV tahsil edilmemiştir.”  metnini eklemeniz gerekmektedir.

ayrıca bkz: e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistemde Vergi Numarası Olmayan Yurt Dışı Firmalara e-fatura Kesme

Sistem üzerinde bazen yurtdışı firmalarının vergi numarası yer almamaktadır. Vergi numarası bu tür fatura düzenlemelerinde önemli bir unsurdur. Peki bu noktada ne yapmalıyız? Dilerseniz kısaca sizler için cevaplayalım.

Yurt dışına e-arşiv fatura kesimi yaparken alıcı vergi kimlik alanına 10 tane 2 (2222222222) yazdığınızda işleminiz geçerli olarak sayılacaktır. Karşı tarafın vergi numarası yoksa bu şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Yurt Dışına e-fatura Kesilir mi sorusunu cevaplayarak sizleri bu konu hakkında cevaplamaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri