Bilgilendirme

Tevkifatlı Fatura Nedir?

E-fatura Hakkında 2019

Tevkifatlı fatura, normal ya da irsaliyeli faturadan herhangi bir farkı olmayan faturalara denilmektedir. Ancak Tevkifatlı faturanın irsaliye faturasından farkı ise, faturaya işlenmiş olan verginin alıcı ve satıcı arasında bölüştürülmesi ve iki kişiden de alınmasını sağlamaktadır. Gelir Vergisi Kanunu kapsamında 94. Maddeye göre belirtilmiş olan gelir çeşitleri üzerinden aynı yasada bulunan kesintiler de gelir vergisi tevkifatı olarak kabul edilmektedir. Tevkifatlı fatura kullanabilecek kişiler:

 • Döner sermaye ile çalışan işyerleri,
 • Özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşlar,
 • Kamu kurumu kapsamında plan meslek kuruluşları,
 • Bankalar,
 • Borsalar.

Tavsiye içerik => E-Fatura Hakkında 20 Soru 20 Cevap

Tevkifatlı Fatura Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tevkifatlı fatura hesaplamada KDV tutarları dikkate alınmaktadır. Ancak tevkifat oranları değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı da Tevkifatlı fatura talep edildiğinde uygulanacak olan oranlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Tevkifatlı fatura hesaplamada tutar yarı yarıya belirlenmiş olabilir ya da onda dokuz oranında hesaplanmış olabilir. Şayet elinizde KDV fiyatı hariç iki bin TL tutarında bir ürün varsa ve ürünün KDV tutarı yüzde 18 ise, ürünün toplam tutarı 2.360 TL olacaktır. Bu durumda satıcının 360 TL KDV ödemesi gerekmektedir. Ancak bu faturada tevkifatlı fatura ibaresi varsa, KDV tutarlarının yarısı satıcıya yarısı da alıcıya ait olacaktır. 

Tavsiye içerik => HRM Nedir?

Tevkifatlı Fatura Hangi Ürünlerde Uygulanır?

Tevkifatlı fatura her ürün ve hizmet için uygulanan bir sistem değildir. Tevkifatlı faturanın uygulanabileceği sistemler, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan işlemler için uygulanmaktadır. Tevkifatlı fatura uygulanabilen işlemler ise:

 • Yapım işleri ve mühendislik hizmetlerinde Tevkifatlı fatura uygulanabilmektedir.
 • Mimarlık hizmetlerinde Tevkifatlı fatura sistemi uygulanabilir.
 • Temizlik, bahçe ve çevre bakım hizmetleri için kesilen faturalarda tevkifatlı fatura sistemi uygulanabilir.
 • Özel güvenlik hizmetleri için Tevkifatlı fatura sistemi kullanılabilir.
 • Çeşitli bakım ve onarım hizmetlerinde Tevkifatlı fatura sistemi uygulanabilir. (Makine tamiri, teçhizat, demirbaş ya da taşıtlarla ilgili tamirat ve onarım işleri)
 • Yemek servisi işlerinde Tevkifatlı fatura verilebilir.
 • Danışmanlık ve denetim hizmetlerinin dışında yapı denetim hizmetleri için de Tevkifatlı fatura sistemi uygulanabilmektedir. 

Tevkifatlı fatura nedir?

Tevkifatlı fatura, normal ya da irsaliyeli faturadan herhangi bir farkı olmayan faturalara denilmektedir.

Tevkifatlı fatura hangi kişiler tarafından kullanılır?

Tevkifatlı fatura, Döner sermaye ile çalışan işyerleri, Özelleştirme kapsamında bulunan kuruluşlar, Kamu kurumu kapsamında plan meslek kuruluşları, Bankalar, Borsalar tarafından kullanılır.

Tevkifatlı fatura talep edildiğinde uygulanacak olan oranlar nedir?

Tevkifatlı fatura hesaplamada tutar yarı yarıya belirlenmiş olabilir ya da onda dokuz oranında hesaplanmış olabilir. Şayet elinizde KDV fiyatı hariç iki bin TL tutarında bir ürün varsa ve ürünün KDV tutarı yüzde 18 ise, ürünün toplam tutarı 2.360 TL olacaktır. Bu durumda satıcının 360 TL KDV ödemesi gerekmektedir.
ERP Takip
2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.
Tavsiye ettiğimiz benzer yazılar
e-Beyanname nedir?
E-Beyanname Nedir?
Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır.
Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Yorum Yapın!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web site