Tellaliye Sözleşmesi Nedir? - Erptakip.com

Günümüzde birçok alanda ticaretler arasında sözleşmeler yapmaktadır. İki veya daha fazla kişilerin arasında hukuki geçerliliği olan ve kurallara uyulması gereken anlaşma türlerine sözleşme denmektedir.

Genel olarak emlak işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir sözleşme türü bulunmaktadır. Bu türe tellaliye sözleşmesi denmektedir. Gayrimenkul danışmanı, alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen sözleşme türü olarak da açıklanmaktadır. Son zamanlarda özellikle forum alanlarında sıklıkla karşılaştığım bir konuydu. Bunun üzerine tellaliye sözleşmesi nedir gibi soru başlıklarını kafanızdan atmanızı istedim. Umarım yararlı ve bilgi içeren bir makale türü olacaktır.

Tellaliye sözleşmesi birçok alanda etkili olarak kullanılabiliyor. Gayrimenkul yani emlak tarafında ise tellaliye sözleşmeleri çok daha sık bir şekilde kullanılmaktadır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen soru başlıklarımıza geçebilir ve bizleri ne tür bilgilerin beklediğine kısaca göz atabiliriz.

İçindekiler

Tellaliye Sözleşmesi Nedir?

Tellaliye sözleşmesi, gayrimenkul alıcısı, satıcısı ve aracılık eden kişiler tarafından imzalanan bir belgedir. Aracılık eden taraf kurum yada kişiler tarafından da imza atılabilmektedir. Genel olarak aracılık sözleşmesi olarak da kayıtlarda ismi geçmektedir. Tellaliye sözleşmesinin yazılı bir şekilde hazırlanması zorunlu kılınmaktadır. Bildiğiniz gibi birçok sözleşme yazılı olmadığı halde kabul edilmektedir. Tellaliye sözleşmesinde böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.

Tellaliye sözleşmesi hazırlarken dikkat etmeniz en önemli noktalardan biriside tarih konusudur. Belgede sözleşme tarihi belirtilmezse, bir taraf diğer tarafı süresiz olarak sözleşmenin içerisinde yer alan işlemleri gerçekleştirebilir.

Tellaliye Sözleşmesinin Diğer İsimleri

Günümüzde birçok alanda tellaliye sözleşmesinin farklı isimleri geçmektedir. Sizler için araştırma yaparak liste şeklinde sunmak istiyorum.

 • Aracılık Sözleşmesi
 • Tellallık Sözleşmesi
 • Taşınmaz Simsarlığı Sözleşmesi

Burada yer alan isimleri duyduğunuzda ilk olarak tellaliye sözleşmesini düşünmeniz yeterli olacaktır.

ayrıca bkz: Geçici Vergi Nedir? Detaylı Bilgiler

"<yoastmark

Tellaliye Sözleşmesinin İçerikleri

Tellaliye sözleşmesi geniş kapsamlı bir anlaşma türüdür. Bu sebepten dolayı içermiş olduğu özellikler ve anlaşma türlerinin de bilinmesi önemli bir konudur. Bu sözleşmeyi gerçekleştirmeden önce gayrimenkul danışmanı yada herhangi bir hukukçu tarafından bilgi alınması en doğru karar olacaktır.

Sizler için tellaliye sözleşmesinde yer alması gereken bilgiler adı altında bir liste paylaşmak istiyorum.

 • Tarafların kimlikleri
 • Tarafların imzaları
 • Aracılık hizmetinin süresi
 • Ödeme zamanı
 • Ödeme koşulları
 • Hizmetin yapılması için gereken masraflar
 • Yapılan masrafların kim tarafından, ne zaman ve ne miktarda ödeneceği bilgisi
 • Sözleşme bozulduğu taktirde hizmet bedelinin ödenip ödenmeyeceği
  • Taraflar arasında aracılık yapan kişi yada kurumlar
  • Sürenin uzatımı
  • Çalışma koşulları
  • Belirtilen sınırlar
    • Hizmet bedelinin miktarı

Burada belirtilen maddeler tellaliye sözleşmesi içerik konusu olarak belirlenmektedir. Tabi ki değişen yasa ve hukuk maddeleri olabilmektedir. Yukarıda da bahsettiğim gibi bir hukukçudan bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

Tellaliye Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Sözleşme yapılması için öncelikle alıcı ve satıcının anlaşması gerekmektedir. Tellaliye sözleşmeleri sadece noter huzurunda gerçekleşmektedir. Emlak Komisyoncuları Odası tarafından cüzi bir miktar karşılığında temin ederek yapılmaktadır. Alıcı ve satıcı bir araya gelir ve sözleşmeyi düzenlemeye başlarlar. Aynı zamanda sürece dahil olan aracıda sözleşmeye dahil olmaktadır. İşlem bittiğinde tellaliye sözleşmesi ödemesi yapılır ve süreç tamamlanmış olur.

Tellaliye Harcını Kim Öder?

Tellaliye harcının kimin ödediği en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Harç ödemesi mal veya mahsullerini satan kişi tarafından ödenmektedir. Ayrıca satış yapmadan önce belediye ve belediyenin belirlemiş olduğu kişilere haber vermek zorundadır. Aksi taktirde bir ceza ile karşılaşacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Tellaliye Sözleşmesi Nedir? başlığını ele alarak sizlerle paylaşmaktayız. Umarım faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz. Ayrıca konu ile kafanıza takılan daha farklı sorular varsa yorumda yazarak yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri