Telif Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır? - Erptakip.com

Günümüzde hukuk alanında onlarca farklı hal talepleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve dikkat edilmesi gereken konulardan biriside Telif Hakkı olayıdır. Hizmetlerin kullanma, yayılım ve satma gibi haklarının verilmesine Telif Hakkı denmektedir. Günümüzde en çok dikkat edilen hak taleplerinden birisidir. Peki, telif hakkı nedir?, telif hakkı ne demek? gibi soruları sizler için cevaplayacağız.

İçindekiler

Telif Hakkı Nedir?

Günümüzde en sık duyduğumuz kavramlardan birisi Telif Hakkı cümlesidir. TDK’da yer alan açıklamaya göre “Bir fikir veya sanat eserini yaratan kişinin, bu eserden doğan haklarının hepsi, telif, yazar hakkı, röyalti” anlamına gelmektedir.

Telif hakkı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri ile birlikte korunmaktadır. Temel amaç burada, fikir veya sanat eserlerini üreten kişilerin manevi ve mali olarak korumaktır. Bunun yanında fikir veya sanat ürünlerinin kullanım şartlarını da belirleyerek aykırı kullanım, yararlanma, içerik hırsızlığı gibi gerekli cezaları tespit edebilmektir.

Telif Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Telif Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

Eserin üreticisi için telif hakkı alma zorunluluğu gibi bir kaide yoktur. Resmi olarak bir telif hakkı almak istiyorsanız, farklı süreçleri tamamlamanız gerekmektedir. Peki nedir bu süreçler? Kısaca bir göz atalım:

  • İsteğe Bağlı Telif Hakkı Kayıt Tescili: Eserin kim tarafından ortaya çıkarıldığının tescil edilmesine dayanmaktadır. Tescil süresi beyana bağlı şekilde gerçekleşir. Burada amaçlanan, eseri oluşturan kişinin hak kaybı yaşamasının önüne geçebilmektir. Başvuru esnasında eseri üreten, vekilleri ve mirasçıları ile birlikte ibraz yükümlülüğü bulunmaktadır. Zorunlu belgeler gerekli şekilde doldurulur, bireysel yada posta gönderimi ile birlikte Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne başvurulur.
  • Zorunlu Telif Hakkı Kayıt Tescili: Yönetmeliğin 5.maddesine göre müzik yapımları, sinema eserleri ve bilgisayar oyunları piyasaya sürdürülmeden önce kayıt ve tescil edilmesi gerekmektedir.
  • Noter Başvurusuyla Telif Hakkı Alma: Noter aracılığı ile birlikte Telif hakkı almak mümkün kılınabiliyor. Bu başvuru noter aracılığı ile gerçekleşmektedir. Eser sahibi gerekli masrafları karşılar ve notere başvurur. Çok fazla tavsiye edilen ve mantıklı olan bir yol değildir.

Telif Hakkı İhlali Nedir?

İnternet alanında özellikle web sitelerinde telif hakkı ihlali yazısı ile sık sık karşılaşmaktayız. Bu sebepten dolayı kısa bir tanım yapmak ve sizleri de bu konu hakkında bilgilendirmek istedim.

Telif Hakkı İhlali, eser sahibine ait olan bir eseri izin olarak çoğaltması, kopyalaması, görüntülemesi yada dağıtması ile ortaya çıkmaktadır. Genel olarak korsan film yada müzik gibi satışlar da, telif hakkı ihlaline girmektedir. Dijitalleşme dünyasında her geçen gün büyüme yolunda olduğumuz için, maallesef günümüzde telif haklarının korunması çok daha zor bir hale gelmiş durumdadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Telif Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılır? başlığı altında paylaşımda bulunmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri