Bilgilendirme

Stopaj Vergisi Nedir?

Stopaj Vergisi Nedir?

Stopaj vergisi, gelir ya da kurumlar vergisine tabi kazançlara uygulanan bir vergi sistemidir. Buna göre gelir ya da kurumlar vergisine tabi olan kazanç sahiplerinin, ödeme sırasında kanun kapsamında belirtilmiş oranlara göre ödeme tutarlarının  korunması sağlanır. Bu sayede vergi dairesine iş yapan kişiler adına peşin olarak ödemeler yatmaktadır. Stopaj verisi, kesilen vergi anlamına da gelmektedir. Bu verginin amacı ise özellikle vergi tahsilatlarını kolaylaştırmak ve aynı zamanda düşük tutarlı matrahların vergilendirilmesine imkan tanımaktır.

Stopaj Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Stopaj vergisinin ödenmesi için tarihler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Buna göre Gelir İdare Başkanlığı’nın belirlediği tutarlarda, stopaj vergisinin iki taksit olarak ödenmesi mümkündür. Kira stopaj hesaplamaları ise genellikle her senenin Mart ayında beyan edilmektedir. Ödemeler ise genellikle Mart ve Temmuz aylarında talep edilmektedir. 

Tavsiye içerik => Muhasebe Programı Nedir?

Stopaj Kesintisi Ne Zaman Yapılır?

Stopaj kesintisinin hangi alanlarda yapılacağına Gelir Vergisi Kanunu kapsamında karar verilmektedir. Aynı zamanda ödeme türlerine göre de farklı stopaj oranlarının uygulanması söz konusudur. Genel olarak stopaj kesintisi yapılan alanlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Serbest meslek ile ilgili ödemeler,
  • Personellere yapılan ücret ödemelerinde,
  • Kira ödemelerinde,
  • Kar paylarında. 

Mutlaka göz atmalısınız => HRM Nedir?

Stopaj Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi hesaplaması ödeme kalemlerine göre yapılmaktadır. Buna göre:

  • Ücret ödemeleri kapsamında işverenlere vergi kesintisi yapılmaktadır. Bunun için uygulanan kesintiler %15, %20, %27 ve %35 olarak farklı vergi kesintileri söz konusu olabilir.
  • Kira ödemeleri kapsamında kiracılardan vergi kesintisi yapılmaktadır. Bu kesinti tutarı ise yüzde 20 oranındadır.
  • Yıllara sari inşaat yerleri ödemeleri için hizmeti alan kişilerden vergi kesintisi yapılmaktadır. Bunun için yapılan kesinti ise yüzde 3 olmaktadır. 
  • Serbest meslek erbaplarına yapılan ödemeler kapsamında hizmeti alan kişilerden yüzde 20 oranında kesinti yapılmaktadır.
  • Çiftçilerde satın alınan zirai mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerde, mahsulü ya da hizmeti alan kişilerden yüzde 2 ve 4 arasında kesinti yapılmaktadır. Bunun için borsaya tescili olan kişilerden yüzde 2, olmayanlardan yüzde 4 oranında kesinti yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Stopaj vergisi nedir kim öder?

İşyeri amaçlı olarak gayrimenkullerin kiralamalarında, brüt kira bedeli üzerinden stopaj vergi kesintisi uygulanır. Kira stopaj vergisi, işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller için kiracı tarafından brüt kira bedeli üzerinden kesintiye tabi tutularak vergi dairesine ödenen vergiye denilir.

Kira stopajı ne demek?

Kira stopajı, ticari gayrimenkul (işyeri) amacıyla kiraya verilen alanların brüt kira bedelleri üzerinden alınan vergi türüdür. Kira stopaj vergisini ödemesi gereken taraf ise kiracıdır.

Stopaj vergisi ne zaman ödenir?

Kira stopaj hesaplamaları ise genellikle her senenin Mart ayında beyan edilmektedir. Ödemeler ise genellikle Mart ve Temmuz aylarında talep edilmektedir. 

 

Mutlaka göz atmanız gereken içeriklerimiz;

ERP Nedir?

Mali müşavir kimdir? Ne iş yapar?

ERP Takip
2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.
Tavsiye ettiğimiz benzer yazılar
Limited Şirket Nedir?
Limited Şirket Nedir?
e-Beyanname nedir?
E-Beyanname Nedir?

Yorum Yapın!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web site