Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır? - Erptakip.com

Stoksuz e-ticaret cümlesini daha önceden hiç duydunuz mu? Evet, stok olmadan e-ticaret yapmak günümüzde sıklıkla yapılan ticaret adımlarından birisidir. Stoksuz e-ticaret yapmaya ise Dropshipping ismi verilmektedir. Peki Dropshipping nedir? Sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru makalede olduğunuzu söyleyebilirim.

E-ticaret platformları her geçen gün büyük rağbet gören alanlarından birisidir. Özellikle kovid-19 döneminde büyüme yolunda bir hayli yol kat edilmesi, şuanda daha fazla ilginin görülmesinin de temelini atmış durumdadır. İnsanlar artık mağazalara giderek yada dışarı çıkarak alışveriş yapmak istemiyorlar. Bunun yerine internet üzerinde yer alan e-ticaret sitelerine giriş yaparak alışverişlerini kargoyla evine kadar istemektedirler. Bunun yanında e-ticaret alanında ki girişimcilerin sayısının da bir hayli arttığını görmekteyiz.

Son zamanlarda internet alanına birçok kişinin Dropshipping kelimesinin ne olduğunu ve stoksuz e-ticaret nasıl yapılır gibi soruların çoğaldığını görmekteyiz. Bunun üzerine Erp Takip olarak sizler için bir bilgilendirme makalesi hazırlamak istedim. Umarım aradığınız tüm gerekli bilgileri, bu yazımızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

İçindekiler

Dropshipping Nedir?

Elinizde hiç mal olmadan istediğiniz herhangi bir malı satmayı hiç düşündünüz mü? Eğer cevabını evet ise bu işlemi yapmak oldukça basittir. Dropshipping alanında işlemler basit ve hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sizler herhangi bir satıcı yada üretici ile anlaşmanızı sağlıyorsunuz. Sonrasında ise anlaştığınız markanın ürünlerini kendi platformlarınız üzerine satışa koyuyorsunuz. İnsanlar sitenizden ürün satın aldıktan sizler gerekli bilgileri satıcı yani anlaştığınız firmaya gönderiyorsunuz. Onlarda gerekli şekilde adrese kargolamayı yapmaktadırlar.

Burada önemli olan ve dikkat etmeniz gereken bir nokta yer almaktadır. Bu durum ise anlaştığınız firmanın sağlam bir marka olmasıdır. Dropshipping bakıldığında her ne kadar kolay gibi gözükse dahi, sıkıntılı olan yanları da yer almaktadır. Anlaşma sağladığınız firma eğer sağlam değilse, siparişlerinizi gönderme aşamasında veya ürünlerin sağlamlığı gibi farklı konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Sizler ürünleri kendi adınızda sattığınız için, alıcı bir sıkıntı yaşadığında direkt olarak sizinle iletişime geçecektir. Bu sebepten dolayı kargo sürecini, ürünlerin sağlamlığı gibi birçok farklı konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapmak için öncelikle satışlarınız için bir kanal oluşturmanız gerekmektedir. Bu kanal adı verilen alan herhangi bir e-ticaret üzerine kurulu site yada halihazırda yer olan alışveriş siteleri (trendyol, n11 vb) olmaktadır. Sonrasında ise gerekli markalar ile anlaşmanız gerekmektedir. Anlaşma sonrasında ise ürünlerin gerekli bilgilerini tedarikçi kanaldan alıyor ve kendi sisteminize entegre ediyorsunuz. Bu adımları tamamladıktan sonra ise artık sizlerin de satış kanalları hazır şekilde tamamlanmış olacaktır. Sizlere gelen siparişleri satıcı firmaya iletiyor, firmada gerekli şekilde kargo işlemini gerçekleştirmektedir.

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır? (Dropshipping)
Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır? (Dropshipping)

Dropshipping Avantajları

 • Elinizde herhangi bir ürünün olmasına gerek yoktur. Bunun yanında fiziksel olarak bir depo alanına ihtiyaç olmamaktadır. Bu durumda da kira, su, elektrik gibi masraflardan kaçınmış oluruz.
 • Dropshipping işine başlamak için büyük paralara ihtiyaç yoktur. Belli miktarlarla ufak başlangıçlar yapılabilir.
 • Direkt olarak satış kısmında olunduğu içi paketleme, üretim yada personel maaşı gibi masraflar yoktur.
 • Dropshipping satışlarında sadece bilgisayarınızın olması yeterli olmaktadır. Tüm işlemlerinizi tek bir ekran yada sistem üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz.
 • Kargo şirketleri ile herhangi bir anlaşma söz konusu değildir. Kargo şirketleri ile anlaşılan firma gerekli işlemleri uygulamaktadır.

Dropshipping Dezavantajları

 • Ürün gönderimi sırasında yapılan paketlemelerde yada farklı sorunlarda direkt olarak satıcı sorumlu tutulmaktadır.
 • Dropshipping komisyon oranları ile kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı normal bir e-ticaret platformuna göre düşük oranlı kazanç elde etmenizi sağlamaktadır.
 • Kolay bir satış yönteminin olması nedeniyle, birçok girişimci günümüzde Dropshipping yapma yolunda ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı rağbetin bir hayli fazla olduğunu da söyleyebilirim.
 • Herhangi bir şikayet yada olumsuz davranış durumunda alıcı olan kişiler satıcı ile muhattap olmaktadır. Gönderim yapan firma bu durumdan sorumlu olmamaktadır.
 • Satıcı olan taraf, anlaşmalı olan tarafın stok durumunu sürekli olarak inceler ve ürün listelerini güncel tutar.

Burada her iki tarafta da Dropshipping Avantajları ve Dropshipping Dezavantajları konusunda bilgilendirme yapmaktayım. Bu işi yapma gibi bir düşünceniz varsa, mutlaka her iki listeyi de baştan sona okumanızı tavsiye etmekteyim.

Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dropshipping yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç farklı konu yer almaktadır. Sizler için bu konuyu da liste şeklinde ele alarak bilgilendirme yapmak istiyorum.

 • Tedarikçi seçimini doğru yapmanız gerekmektedir: Tedarikçi seçimi, Dropshipping kısmında en önem verilmesi gereken alanlardan birisidir. Ürünlerin doğru gönderilmesi, paketlemenin özenle yapılması gibi birçok farklı unsur bulunmaktadır. Aksi taktirde güven kaybını yaşayacak olan taraf sizler olacaksınızdır.
 • Kâr marjının düşük tutulması: Dropshipping alanında yukarıda da belirttiğim gibi bir hayli fazla rağbet yoğunluğun yaşandığını görmekteyiz. Bu sebepten dolayı da kar marjının düşük tutulması, piysada markalaşmanız için önemli bir konudur.
 • Tedarikçinizi test edin: Tedarik için anlaştığınız firmanın kargolamasını en iyi şekilde yaptığından emin olmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı test amacı ile herhangi bir ürünü kendinize gönderme yapabilirsiniz. Bu sayede kargoya verilme süresi, kargo paketleme stili gibi birçok farklı unsuru görmüş olabilirsiniz.

Dropshipping Yasal Mıdır?

Bu işe başlamadan önce birçok işinin Dropshipping Yasal mı? gibi soruları sorduğunu fark ettim. Bu tür e-ticaret alanlarında yasal olup olmama gibi kaideler bir hayli fazla kafa karıştırmaktadır. Dropshipping yapmak için ülkemizde herhangi bir problem yoktur. Mevcut kanunlar ve mevzuatlara uygun olarak yapılan e-ticaret girişimleri, herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bunun yanında Dropshipping satışlarına başlamadan öne yada mağazanızı kurmadan önce okumanız ve tamamlamanız gereken bazı yasal prosedürler yer almaktadır. Bu prosedürlere uyum sağladıktan sonra herhangi bir konuda problem yaşamayacak ve satışlarınıza başlayabileceksinizdir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır? (Dropshipping) başlığı altında genel bir bilgilendirme makalesi paylaşmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Aynı zamanda Dropshipping ile ilgili tecrübe ve deneyimleriniz varsa, mutlaka bizlerle paylaşmaktan kaçınmayın.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri