Şirket Nasıl Kurulur? Adımları Nelerdir? - Erptakip.com

Şirket kurmak, günümüzde oldukça kolay ve pratik şekilde tamamlanabilen süreçlerden biridir. Ancak şirket kurarken, adımların eksiksiz tamamlanması ve yasal süreçler hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Şirket kurmak için öncelikli olarak alanında uzman bir mali müşavirden destek almanız önemlidir. Bu sayede maddi konularda ve şirket kurma sürecinde çok daha kolay ve düzenli şekilde ilerleyebilirsiniz. 

Tavsiye içerik => Stopaj Vergisi Nedir?

  • İçindekiler

    Nasıl Bir Şirket Olacağına Kağıt Üzerinde Karar Verin

Şirket kurmanın ilk adımı nasıl bir şirket kuracağınıza karar vermektir. Şirket kurmanın en zorlu aşaması budur. Kuracağınız şirketin anonim, limited ya da şahıs şirketi olup olmayacağına karar vermeniz gerekmektedir.

Şirket sözleşmesi nasıl hazırlanır?

  • Şirketin Sözleşmesini Hazırlayın

Şirket kurarken mali müşavirden destek almak sürecin daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır. Mali müşavirden alacağınız desteğin bir diğer önemli adımı da, şirketin ana sözleşmesini beraber hazırlamaktır. Şirketinizin ana sözleşmesini hazırlamak, şirket kurmanın en önemli adımlarından biri. Şirket unvanı, sermaye ve ortaklar gibi temel noktaların sözleşme kapsamında belirlenmesi oldukça önemlidir.

  • Şirket için Hazırladığınız Ana Sözleşmeyi Noterde Onaylatın

Sözleşmeyi usulüne uygun şekilde hazırladıktan sonra, mali müşavirinizin sözleşmesi MERSİS sistemine kayıt ettirmesi gerekmektedir. Ardından notere başvurarak bu sözleşmeyi ortaklarınız huzurunda da imzalamanız gerekmektedir.

Tavsiye içerik => CRM Programı Nedir? En iyi CRM Programları Nelerdir?

  • Vergi Kimlik Numaranızı Alın

Şirketinizi kurmak için sözleşmeyi hazırlayıp onaylattıktan sonra; iş yerinizi açmak için vergi kimlik numarasını almanız gerekmektedir. Potansiyel vergi kimlik numarasını vergi dairesinde aldıktan sonra bankanıza girerek şirket sermayenizi de yatırabilirsiniz. Rekabet kurumu payını da ödemeniz ve size banka tarafından verilen dekontu da Ticaret Sicil Memurluğu’na göndermeniz gerekmektedir.

  • Gerekli Tüm Belgeleri Eksiksiz Şekilde Hazırlayın

Şirket açmak için önemli adımları tamamladıktan sonra şirketinizin ana sözleşmesi, rekabet kurulu için ödediğiniz payın dekontu ve iş yeriniz ile ilgili tüm belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri ticaret siciline iletmeniz işe başlama bildirimini başlatmanız için oldukça önemlidir. Ticaret silicine kaydınızı tamamladıktan sonra şirketiniz artık tüzel kişilik kazanacaktır. Bu süreçte imza sirkülerin de hazırlayarak defterlerinizi noterde tasdik ettirmeniz hayati önem taşımaktadır. 

Şirket kurmak için hangi uzmandan destek alınır?

Şirket kurmak için öncelikli olarak alanında uzman bir mali müşavirden destek almanız önemlidir.

Şirket kurmanın ilk adımı hangisidir ?

Şirket kurmanın ilk adımı nasıl bir şirket kuracağınıza karar vermektir. Kuracağınız şirketin anonim, limited ya da şahıs şirketi olup olmayacağına karar vermeniz gerekmektedir.

Şirket için hazırlanın sözleşme hangi sisteme kayıt edilir?

Sözleşmeyi usulüne uygun şekilde hazırladıktan sonra, mali müşavirinizin sözleşmesi MERSİS sistemine kayıt ettirmesi gerekmektedir. Ardından notere başvurarak bu sözleşmeyi ortaklarınız huzurunda da imzalamanız gerekmektedir.

Author

2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri