İşveren, işçi için mutlaka SGK işe giriş bildirgesi beyan etmelidir. 5510 sayılı kanun gereğince bu bildirgeyi yapmak işverenin görevidir. Biz de bu yazımızda SGK işe giriş bildirgesi nedir ve nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SGK işe giriş bildirgesi nedir öğrenmek için doğru adrestesiniz. Bütün işverenler, işe aldığı her işçi için SGK’ya bildirim yapmalıdır. Böylelikle işçinin o işveren adına çalışması resmiyet kazanmış olur. İşe giriş bildirgesinde iki şeye dikkat edilmelidir. İlki işçinin işe başlayacağı tarihtir. İkincisi ise işe giriş bildirgesinin yapıldığı tarihtir. SGK işe giriş bildirgesi, işçinin işe başladığı günden bir gün önce yapılmalıdır. İşe giriş bildirgesi zamanında yapılmazsa idari para cezası kesilebilir. 

SGK İşe Giriş Bildirgesi verme zamanının belirli istisnaları da mevcuttur. Bu istisnalar aşağıdaki gibidir:

  • Pazartesi günü işe başlayacak olan işçinin İşe Giriş Bildirgesi en geç pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilebilir.
  • Pazar günü işe başlaması gereken işçinin İşe Giriş bildirgesi en geç pazartesi günü 23:59’a kadar verilebilir.
  • Cumartesi günü işe başlayacak olan işçinin İşe Giriş Bildirgesi inşaat, balıkçılık, tarım ya da hayvancılık işleri olması halinde en geç pazartesi günü 23:59’a kadar verilmesi gerekir.
  • Komandit şirket nedir öğrenmek için: Komandit Şirket Nedir, Nasıl Kurulur, Kuruluş İşlemleri Nelerdir?

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nereden Alınır?

SGK hizmet dökümünü SGK’ya giderek alabileceğiniz gibi elektronik ortam üzerinden de alabilirsiniz. Ek olarak çalıştığınız yerin özlük ya da muhasebe birimine talepte bulunarak SGK dökümü elde edebilirsiniz. E-devlet üzerinden giriş yaparak da bu dökümü elde edebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümü 4A hizmet dökümüne ulaşabilir ve çıktısını alabilirsiniz. Ek olarak, işe giriş ya da çıkış bildirgesi veya aylık prim gibi girdileri yine e-devlet üzerinden 4A Hizmet Dökümü vasıtası ile takip edebilirsiniz.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Örneği

SGK işe giriş belgesi standart bir belge olarak karşımıza çıkmaktadır. 4A ve 4B kapsamındaki sigortalıları ilgilendiren bu bildirge, dolduran kişinin durumuna göre farklılık içerebilir. Çoğunlukla, İşe Giriş Bildirgesi’nde sigortalıya ait kimlik bilgileri, belgenin mahiyeti, sigortalının öğrenim durumu ve ikametgah adresi, sigortalının sosyal güvenlik bilgileri, sigortalının işe başlayacağı kuruma ait bilgiler ve işverenin imzası ile kaşesi yer alır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Neden Yapılmalıdır?

5510 sayılı kanun gereği işe alınan her işçi için SGK işe giriş bildirgesi çıkarılmak zorundadır. Bu belge ile birlikte işçinin çalışıyor oluşu resmiyet kazanır. Böylelikle Genel Sağlık Sigortası ve İşsizlik Sigortası gibi zorunlu sigortaları da başlar. İşçinin işe başladığı tarih resmiyet kazanınca işveren, her ay düzenli olarak SGK’ya ödeme yapar. 

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş bildirgesi nasıl yapılır öğrenmek için doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu bildirgeyi yaparken bir form doldurmanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey formu doğru bir şekilde doldurmaktır. Kesinlikle hatalı giriş yapmamanız gerekir. Doldurulması gereken alanlar şu şekildedir;

  • Sosyal güvenlik numarası olarak işçinin T.C. kimlik numarası girilir. Eğer işçi yabancı uyruklu ise kurumun verdiği kimlik numarası girilir.
  • İşçinin nüfus bilgileri eksiksiz olarak girilir. Devamında ise bildirge ekranı ile karşılaşılır ve burada işçinin bağlı olduğu iş yeri adı çıkar. İşveren birden fazla işyerine sahip ise bu işçiyi hangi iş yerinde çalıştıracağını doğru girmesi gerekir.
  • Sonraki adımda işçinin işe başladığı tarih, sigorta kolu bilgileri girilir.
  • İşverenin çalıştıracağı işçi eğer emekli olmuşsa aylığının kesilmemesi için 8 haneden oluşan Sosyal Güvenlik Destek Primi seçilir.
  • Bir sonraki adımda işçinin yarı zamanlı çalışıp çalışmadığı bilgisi mutlaka girilir. Eğer işçi yarı zamanlı çalışacaksa 1 ay içinde kaç gün çalışacağı belirtilir.
  • Diğer adıma geçildiğinde işyerinin iş kolu, işçinin meslek kodu ile görev kodu ve işçiye ait adres ve iletişim bilgisi girilir.

Gerekli durumlarda bildirgeyi oluşturduğunuz gün içinde iptal edebilirsiniz. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için SGK işe giriş bildirgesi nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur. 

 

Author

Write A Comment