Pazarlama ve Satış Nedir? - Erptakip.com

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için şirket faaliyetlerinin en önemli iki kriteri olan pazarlama ve satış nedir konusuna değineceğiz. Hazırsanız lafı uzatmadan hemen konuya girelim. 

Pazarlama dediğimiz kavram, ürün ya da hizmetin müşteriye ulaşana kadar geçen sürede yapılan çalışmalara denmektedir. Pazarlama; marka yönetimi, halka ilişkiler, viral, doğrudan posta ve reklam gibi yöntemleri içermektedir. 

Satış kavramı ise bir ürünü para ya da başka bir şey karşılığında değiştirmek amacı ile yapılan çalışmalardır. 

Başka bir deyişle pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmak ve onları ikna etmek iken satış süreci ise sözleşme imzalamak ve satışı kapatmak için yapılan her şeydir. Pazarlama olmadan potansiyel müşteri olmaz, iyi bir satış tekniği olmadan da başarılı satışlar yapamazsınız. 

Satışı arttırmanın en etkili 10 yolu hakkında bilgi almak için: Satış Arttırmanın En Etkili 10 Yolu

İçindekiler

Pazarlama Yöntemleri ve Şirketlere Kazandırdıkları

Ürünlerinizi geniş kitlelere ulaştırmak için pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. İşiniz, ürününüz, hedef kitleniz ve sektörünüz için en ideal pazarlama yöntemlerini seçerek şirket performansını gözle görülür bir şekilde geliştirebilirsiniz. Pazarlama yöntemlerini aşağıda sizlere anlattık. 

Doğrudan Pazarlama

Doğrudan pazarlama, müşteri ile birebir temas için olduğunuz ve anında geri bildirim alabildiğiniz pazarlama türü olarak karşınıza çıkacaktır. 

Viral Pazarlama

İnternet ve teknoloji ile firmaların, hedef kitlenin ilgisini çekebilecek video ya da kampanya bilgilendirmelerini başka bir hikayenin içine koyarak müşterilere sunmasıdır. 

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, şirketinizin müşterilerin gözünde sempati toplaması, güven yaratması, destek elde etmesi ve sadakat kazanmasına yardım eder. Halkla ilişkiler geniş kitlelerin haberdar edilmesini sağlar ve oldukça maliyeti düşük bir yöntemdir.

Reklam

Hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi fazla kişiye tanıtmak ve satışları yükseltmek için iletişim araçları aracılığı ile yapılan haberleşme aracıdır. Potansiyel müşterilere ulaşma yolunda en başarılı yöntem olsa da aynı zaman en pahalı olanıdır. 

Ağızdan Ağıza (Söylenti) Pazarlama

Tüketiciler üzerinden devam eden ve üstünde kontrolün mümkün olmadığı bir yöntemdir. Bu duruma rağmen satın alma alışkanlıkları üstündeki etkisi fazladır. Müşterilerin aralarında paylaştıkları memnuniyet değerlendirmeleri örnek olarak gösterilebilir. 

Online Pazarlama

SEO Pazarlama Yöntemi

Ürün ve hizmetlerinizi online olarak pazarlayan firmalar internet sitesi, SEO (arama motoru optimizasyonu), banner (reklam bandı reklamcılığı, e-posta, tıklama başına ödeme ve 1000 gösterim başına ödeme gibi yöntemleri kullanır. Bu yöntem oldukça etkilidir. 

Gerilla Pazarlama

Bu yöntemde amaç, piyasaya yakın, dinamik, tüketici ihtiyaçlarına duyarlı ve güçlendirilmiş bir pazarlama yönetimi ortaya çıkarmaktır. Maliyeti düşük olmasına karşın etki alanı sınırlıdır. 

Konumlandırma

Pazarladığınız ürünün hedef kitlenin zihninde, rakiplere göre belirgin, farklı ve istenen bir yer edinmesi için yapılmaktadır. Konumlandırma için rakip ürünlerin pazardaki konumları hakkında bilgiye ihtiyacınız vardır.

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımız için pazarlama ve satış nedir konusu ile birlikte pazarlama yöntemleri hakkında bilgi verdik. Umarız sizler için yararlı ve bilgi verici bir içerik olmuştur. 

 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri