2003 yılında 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 13. maddesinde düzenlenerek yasal bir kimlik kazanan part-time çalışma kanunda kısmi süreli iş sözleşmesi olarak ifade edilmektedir. 4857 Sayılı İş Kanunu’nda part time çalışma için yapılan iş anlaşması şöyle tanımlanmaktadır: “İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesi.” Biz de bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için part time çalışma maaşı nasıl hesaplanır anlatmaya çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım. 

Part Time Çalışma Nedir?

Part time çalışma, haftanın bazı günlerinde ve belirli saatlerinde gerçekleşen çalışma sistemidir. Kısmi süreli çalışma tam zamanlı çalışmanın ⅔ oranına denk gelmektedir. Tam zamanlı 45 saat olduğu için kısmi çalışma da haftalık 30 saattir. 30 saat 6 gün içerisinde tamamlanmalıdır çünkü haftada bir gün izin verilmesi zorunluluğu vardır. 

Part Time Çalışma Şartları

Part time çalışan insanlar, tam zamanlı çalışıyormuş gibi prim, gıda, iletişim vb gibi ödemelerden faydalanabilir. 45 saati aşmadığınız sürece birden fazla yerde part time iş sözleşmesi yaparak sigortalı olarak çalışabilirsiniz. Haftada 30 saat çalışma süresi olan part time çalışanlarının kıdemlerine göre izin hakkı da bulunuyor. İşçi bordrosu da bu şekilde düzenleniyor. Part time iş yaşam dengesi yönünden avantajlıdır. Ek olarak özel hayat kalitesinin artmasında da rol oynuyor. 

Ön muhasebe nedir bilgi almak için: Muhasebeci Olmayanlar İçin Ön Muhasebe ve Temel Bilgiler

Part Time Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

part time çalışma saatleri

Part time çalışanlar ile tam zamanlı çalışanların sigorta prim ödeme gün sayılarının hesaplanması farklıdır. Tam zamanlı işlerde gün, part time işlerde ise çalışılan süre önemli oluyor. Kısmi çalışan kişi için prim gün sayısının hesaplanmasında Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 101. maddesine göre kişinin o ay içerisindeki toplam çalışma saati hesaplanıyor. Ortaya çıkan sonuç günlük yasal çalışma saati 7,5’e bölünüyor. 7,5 saat altında çıkan süre 1 iş günü olarak ele alınıyor. Örnek vermek gerekirse mart ayında 62 saat çalışan bir kişi 62/7 yapıldığı zaman 8 gün iki saat oluyor. Yani aylık prim ve hizmet belgesi 9 gün üzerinden hesaplanıyor. 

Part Time Çalışma Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Part time çalışma maaşı hesaplama aşağıdaki gibidir;

  • Tam zamanlı çalışan kişinin maaşı aylık standart çalışma süresine bölünüyor. Böylece işletmedeki saatlik çalışma ücreti ortaya çıkıyor. 
  • Saatlik çalışma ücreti çalışanın aylık çalıştığı süre ile çarpılıyor.Böylece part time çalışanın aylık maaşı ortaya çıkıyor.

Örneğin; bir part time çalışan ayda 80 saat çalışmıştı. Bu çalışanın aylık maaşını hesaplayalım:

  • Haftalık 40 saat benzer pozisyonda çalışan kişinin maaşı 4000 olsun. 
  • Haftalık 40 saat, aylık 40×4=160 saat (çalışma süresi)
  • 4000/160=25 (saatlik ücret)
  • Bu durumda ayda 80 saat çalışan part time çalışanın aylık maaşı 80×25=2000 TL.

Part Time Çalışanların Aylık SGK Bildirgesi Nasıl Yapılır?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, hizmet akdi ile işveren tarafından çalıştırılanları sigortalı saymaktadır. Borçlar Kanunu’nda işçinin bir hizmeti kısmi süreli olarak düzenli bir biçimde yerine getirmeyi üstlendiği sözleşmeler de hizmet sözleşmesi olarak kabul edilmektedir.. Bu bağlamda part-time çalışanlarda sosyal güvenlik mevzuatında zorunlu sigortalı sayılmaktadır.

Part time çalışanların sosyal güvenlik mevzuatında zorunlu ifadesi bulunur. Bu ifade kişi sigortalı olması istemiyor olsa bile sigortalı olarak SGK’ya bildirilmesinin zorunlu olduğunu gösteriyor. 

İşverenler, bir ay içerisinde 30 günden az çalışan ve eksik ücret ödenen çalışanları bir kere SGK’ya bildirmesi yeterli olur. Düzenli olarak her ay kısmi iş sözleşmesi, aylık prim ve hizmet belgesi, ücretsiz izin belgesi ve eksik gün bildirim formunu göndermesi gerekmemektedir. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için part time çalışma maaşı nasıl hesaplanır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız bilgilendirici bir içerik ortaya koyarak sizleri memnun etmişizdir. 

 

Author

Write A Comment