Bu içeriğimizde siz değerli okuyucularımız için Muhasebeci olmayanlar için ön muhasebe ve temel bilgiler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım. 

Özel muhasebeci veya muhasebe bürosu ile çalışmanız fark etmeksizin işlerin nasıl devam ettiği hakkında bilgi sahibi olmanız iyi bir şeydir. Temel ve ön muhasebe bilgileri sayesinde finansal ve muhasebesel faaliyet süreçlerine katılarak şirketteki yetkinliğinizi yükseltebilirsiniz. 

Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe kavramı, işletmenin finansal yönetimini sağlayacak verilerin takibi ve işlenmesi olarak bilinir. Şirketin cari, banka ve kasa hesaplarının takibiyle birlikte fatura, irsaliye, çek ve senet hazırlanması gibi işlemleri barındırır.

Cari (müşteri ve tedarikçi) Hesabı Takibi

Birlikte çalışılan tedarikçi ve müşteri hesaplarının toplamı cari hesaplardır. Cari hesap takibinde her işletme için büyük önem arz eden müşteri veya tedarikçilerle olan alacak-borç ilişkisi takip edilmektedir. Bu bilgiler ile rapor hazırlayabilir ve ihtilaf durumlarında kullanabilirsiniz. 

Fatura / İrsaliye İşlemleri

Firmalar, hizmet ya da mal sattığı zaman fatura keser. Aldığında ise fatura alır. İrsaliye dediğimiz şey malın bir yerden bir yere nakledilmesi esnasında kullanılan sevk belgesidir. İrsaliyenin mali bir değeri bulunmamaktadır. Gelen, giden her türlü irsaliye işlemi ve fatura takibi ön muhasebe konusudur. 

Stok (ürünler ve hizmetler) Giriş / Çıkış Takibi

Ürün alım satımı yapan işletmelerde malın takibinin yapılması ön muhasebenin alanıdır. İşletme stokta takip etmek istediği ürün veya hizmeti muhasebe sistemine işlemektedir. Ürün veya hizmet alımında sisteme giriş yapılır. Satıldığı zaman ise stoklardan düşülür. Alış faturası ile stoklarda artış, satış faturasıyla birlikte de stoklarda azalış olur. Bu takip ile en çok satan, uzun süredir satılmayan ve stoğu azalmış ürünler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çek / Senet Takibi

Nakit dışında ödeme araçları arasında çek ve senet bulunmaktadır. Alınan veya verilen çek-senetlerin takibini ön muhasebe yapar. İşletme vadeleri takip edilir, ödeme günlerinde ödeme, tahsil günlerinde ise tahsil yapar. Vade tarihi ve tutar bilgileri ile senetlerinizi takip etmek nakit akışınız hakkında fikir sahibi olmanız bakımından da önemlidir.

Çek nasıl kullanılır öğrenmek için: Çek Nasıl Kullanılır, Çek Nasıl Doldurulur ve Düzenlenir?

Banka Hesabı Takibi

İşletmenin, banka hesaplarının durumunu takip etmesi ön muhasebenin alanıdır. Banka aracılığı ile ödenen çekler, havaleler ve tahsilat işlemleri gibi her türlü ödeme işleminin takibi yapılır. 

Kasa Hesabı Takibi

İşletmenin nakit parası ve günlük gelir-gider takibini yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Nakit giriş ve çıkışlarında oluşan hareketin kaydı tutulur. Yapılan tahsilat ve ödemeler bu bölüme izlenmektedir. Bu sayede işletmenin nakit işlemleri takip edilir. 

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Muhasebeci olmayanlar için ön muhasebe ve temel bilgiler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız bilgi verici bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. 

 

Author

Write A Comment