Mali Mühür Nedir? Nasıl Yenilenilir? - Erptakip.com

Erp Takip sitesi olarak sizlere birçok farklı kategori içerisinde içerikler paylaşmaya devam etmekteyiz. Bildiğiniz üzere bizlere genel olarak sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Son zamanlarda Mali Mühür ile alakalı onlarca farklı konunun internet üzerinde sorgulandığını görmekteyim. Bunun üzerine bizlere de sizlerden bazı sorular soruluyor. Bu sebepten dolayı da bu şekilde bir makale hazırlamak istedim.

Mali Mühür nedir ve mali mühür yenileme ile alakalı farklı soru çeşitleri yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da bu merak edilen soruları aşağıda sizler için paylaşacağım. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen soru başlıklarımıza geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz. Ayrıca bu konu hakkında deneyim yada tecrübeleriniz varsa, mutlaka yorum kısmında bizlerle birlikte paylaşmayı unutmayın.

İçindekiler

Mali Mühür Nedir?

Vergi Usul Kanunun kapsamına göre TUBİTAK ile UEKAE tarafından geliştirilmiş olan elektronik sertifika alt yapısına Mali Mühür adı verilmektedir. Kanuna göre diğer kurum, kuruluş ve işletmeler ile tüzel kişilere ait olan veri bütünlüğü, kaynak ile verilen teminat altına alınması ve gerektiğinde gizliliğin sağlanması için oluşturulan sisteme mali mühür denmektedir.

Basit bir örnek vermek gerekirse: Firma yada şirketlerin sahip olmuş olduğu kaşenin, elektronik formata dönüştürülmesine mali mühür ismi veriliyor. Bu sayede e-fatura gibi belgelerin sisteme yüklenmesi sağlanıyor. Bu sayede de belgelerin ve diğer işlemlerin sistem üzerinde kayıt altına alınıyor olması, daha garanti bir yol olarak bilinmektedir.

Ülkemizde mali mühürler USB cihazları anımsatan bir cihaz ile birlikte bizleri karşılamaktadır. Aynı zamanda kaşe yada kurumsal e-imza şeklinde de kullanılmasına izin verilmektedir.

Mali Mühür Ne Kadar Sürede Geçerlidir?

Bildiğiniz üzere dijitalleşme yolunda e-imza, bir hayli yoğun olarak kullanılmaktadır. Günümüzde e-imzalar sadece kişilere verilirken, mali mühürler ise sadece firmalara verilmektedir. Bunun yanında mali mühür geçerlilik süresi de yer almaktadır. Vergi Usul Kanununa göz attığımızda, alındıktan itibaren toplam kullanım süresi 3 yıl olarak belirlenmektedir. Mali mührünüzün bitimine son 3 ay kala, yenilenmeye açılmaktadır. Şuan ki sistemde mührün süresinin bitimine yakın bir zamanda e-posta atarak bilgilendirilme yapılmaktadır.

Mali mühür bitiminde maallesef e-fatura, e-defter beratı yüklemesi gibi birçok farklı özelliğe erişim kapanacaktır. Bu tür durumlarda sıkıntıya girebilmeniz büyük bir olasılıktır. Tavsiyemiz 3 aylık bitiş sürecinde yenileme yapmanız ve bitim sonunda sıkıntı yaşamamanızdır.

Mali Mühür Nedir? Yenileme Süreci ile İlgili Detaylar
Mali Mühür Nedir? Yenileme Süreci ile İlgili Detaylar

Mali Mühür Nasıl Yenilenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mali mührün kullanım süresi toplamda 3 yıllıktır. Bitiş sürecine yakın bir zamanda geciktirmeden yenilemenizde fayda olacağını söyleyebilirim. Peki mali mühür nasıl yenilenir? Sizlerde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Dilerseniz kısaca yenileme sürecine hep beraber göz atalım ve nelerin olduğunu görelim.

Kamu SM internet sitesinde yer alan başvuru formuna istenilen bilgileri giriyoruz. Sonrasında ise yetkili olan bankalar üzerinden mali mühür bedelinin ödemesini gerçekleştiriyoruz. Ancak bazı durumlar çerçevesinde mali mühürler mallesef yenilenmeyebiliyor. Bunun sebebi ise bazen sistemde bazı problemler olabiliyor, tamamen bundan kaynaklı. Kamu SM’ye doldurduğunuz formu, ödeme dekontunu dilekçe ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. 

Mali Mühür ile e-İmza Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak e-imza ile mali mühür arasındaki benzerlik, aynı şeklinde kafalarda kodlanmaktadır. Fakat her iki sisteminde farklı şekilde çalıştığını söyleyebilirim. E-imza genel olarak firma yerine şahıs kişilere verilmektedir. Mali mühür ise bildiğiniz üzere firma ve şirketlere verilmektedir. Eğer şahıs firmanız varsa, mali mühür yerine e-imza kullanma imkanınız da bulunmaktadır. Gerekli olan e-imza cihazını, e-imza dağıtımı yapan yetkili kurumlarda temin edebilmekteyiz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Mali Mühür Nedir? Yenileme Süreci ile İlgili Detaylar başlığı altında gerekli bilgilendirmeleri sağlamaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri