Kat Mülkiyeti Nedir? Nasıl Alınır? - Erptakip.com

Günümüzde birçok farklı alanda bizlere soru tipleri yönlendirilmektedir. Gerek mahkemelerden, gerek kanunlardan gerekte yasal haklardan olabilmektedir. Son zamanlarda birkaç kişiden Kat Mülkiyeti Nedir gibi soruların geldiğini görmekteyim. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde araştırdım ve sağlam kaynaklar üzerinden bilgiler edindim. Öğrenmiş olduğum bilgileri sizlerle birlikte paylaşmak ve sizleri bu konuda en güncel şekilde bilgilendirmek istiyorum.

Kat mülkiyeti, genel olarak karışık bir modele sahip konudur. Çünkü bu tür olayların içerisinde girildiğinde çıkmak hiçte kolay olmayacaktır. Fakat hiç gözünüzün korkmasına gerek yok çünkü en doğal ve sade şekilde sizlerle birlikte bu konuyu paylaşmak istiyorum. Lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarına hızlıca geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

İçindekiler

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanmış bir yapının resmi olarak borcunun olmaması ve projeye uygun olarak bitirilmesi durumunu gösteren bir durumdur. Kat mülkiyeti durumunda yapılan inşanın tapusu alınmaya hazır anlamı taşımaktadır. Tabi burada inşası bitmiş olan yerin gerekli incelemesi sonrasında kat mülkiyeti verilmektedir.

Normal bir arsa üzerine yapılan ve inşası biten yapı, tamamı ile birlikte arsa malikine ait olmaktadır. Fakat bu tür durumlarda söz konusu yapı olan dair, depo, dükkan gibi bölümler için daha farklı bir mülkiyet hakkı ya da irtifak hakkı bulunmaktadır. Bu tarz durumlarda daha farklı bir hukuki işlem gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı dükkan, ofis vb bağımsız bölümlerin önceden belirlenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda arazi için yapıya uygun bir imar, en önemli konulardan birisidir.

Kat mülkiyetine ilişkin olan süreç zarfında, çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu süreci e iyi ve ayrıntılı bir şekilde takip etmeniz, en önemli hususlardan birisidir. Eğer basit bir ayrıntıyı kaçırırsanız bile, hatalı işlemler sonucunda başınız ağrıyabilir. Tabi bu durumlarda genel olarak kat mülkiyet almak için avukatlar eşliğinde işlemleri sürdürmek, daha sağlıklı bir durum olabilmektedir.

Kat Mülkiyeti Nedir? Nasıl Alınır?
Kat Mülkiyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Kat Mülkiyeti  Nasıl Alınır?

Kat mülkiyetine sahip olabilmeniz için öncelikle kat statüsüne geçmeniz gerekmektedir. Bu durum aslında tapuda yapılan bir düzeltme olarak da kabul edilmektedir. Kat irtifakı olarak inşa edilen yapınız, sonrasında kat mülkiyetine çevrilmesi gerekmektedir. Kat irtifakı olarak geçen bir yapının kat mülkiyetine çevrilmesi için, arsa üzerinde yer alan hak sahibinin ya da proje ile yetkili olan şirketin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bir başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda eğer uygun görülürse, kit irtifakı, kat mülkiyetine çevrilmektedir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir nokta yer almaktadır. Kat irtifakını mülkiyete çevirmek için başvuru yapmadan önce, ana yapının tüm cephelerinin göründüğü ve ilgili olan belediye tarafından onaylanmış olan bir fotoğrafının yer alması gerekiyor. Bunun yanında yapı sahiplerinin imzalaması ve noter üzerinde onaylanan listenin ve maliklerin imzasını taşıyan yönetim planı üzerinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasında Ne Fark Vardır?

Genel olarak bu iki kavramın bir hayli karıştırıldığını görmekteyiz. Kat irtifakı, henüz inşaatı tamamlanmamış ya da bittiği halde projeye uygunluğu olmadığına ilişkin denetimin tamamlanmadığı anlamına gelmektedir. Kat mülkiyeti ise sadece inşaatı tamamlanmış ve iskanı bulunarak oturma izni alınmış olan yapılar için geçerli olmaktadır. Bu şekilde tanımlama yaptığımda gayet sade ve yalın bir şekilde açıklamamı yapmış bulunmaktayım.

Bu yazımızda sizlerle birlikte “Kat Mülkiyeti Nedir? Nasıl Alınır?” başlığı altında konu ile alakalı bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Hemen aşağıda yer alan yorum kısmına, konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle birlikte paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri