İade Faturası Nedir? Nasıl Kesilir? - Erptakip.com

Günümüzde birçok kişi iade faturası nedir? İade faturası nasıl kesilir? Sorusunu çeşitli tarayıcılar üzerinden sıklıkla araştırıyor.  İade faturası en bilinen şekli ile malı satın alan alıcının aldığı ürünü geri iade etmesi sonucunda düzenlenen belgeye verilen isimdir. İade faturası ürünü satın alan kişi tarafından, ürünü satan kişiye kesilir.

Herhangi bir iade için düzenlenen malın faturasında, alınan ürünün fiyatının iade faturasında yer alan fiyat ile aynı olmasına dikkat edilmesi çok önemlidir. Düzenlenen iade faturalarının Maliye Bakanlığından onay alması ya da bunun yerine noter tarafından tasdiklenmesi gerekiyor. Eğer bunlar yapılmazsa iade faturası geçersiz sayılıyor.

Bu sebeple iade faturası düzenlenirken bu tip şeylere özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi çok önemli bir hale geliyor. Ürünü satın alan müşteri ürünün dilediği kadarını iade edebilirken dilediği kadarını ise kendine alabilir. Bu sebeple de düzenlenen iade faturalarında bu tip şeylerin hesaplanarak düzenlenmesi kişilerin maddi açıdan zarara uğramaması yönünden çok önemli bir hale gelmektedir.

Tavsiye içerik => Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

İçindekiler

İade Faturası Ne Zamana Kadar Kesilebilir?

Herhangi bir müşterinin aldığı bir ürünü iade etmesi için hukuken gerekli kurallar vardır. Öncelikle alınan ürünün asla ve asla kullanılmaması gereklidir. Eğer alınan ürün, ürünü satın alan kişi tarafından kullanıldıysa bu ürünün geri iadesinin yapılması mümkün değildir. Bunun haricinde ürün kullanılmasa bile 8 gün içerisinde alınan yere geri iade talebinde bulunulabilir. 8 günü aşan iade talepleri geçersiz sayılır ve kişinin talebi geri çevirilir.

Bunun sonucunda satın alınan ürün her ne olursa olsun geri alınmaz. Bu sebeple müşterilerin bu tip durumlara ve hukuka uygun kurallara dikkat etmesi alınan ürünün hakkı açısından önemlidir. Onun haricinde ürün kullanılmamış olsa bile ürünün dışında herhangi bir bozukluk, yıpranma, çizik, yırtık vesaire olmaması gerekir. Diğer türlü şeyler varsa da ürünün geri iadesi yapılmaz. Kişi ürünü nasıl aldıysa süresini geçirmeden aynı şekilde iade etmelidir.İade Faturası Nedir? İade Faturası Nasıl Kesilir?

İade Faturası Açıklamasına Ne Yazılır?

İade faturaları hukuka uygun şekilde düzenlendiğinden dolayı bu faturalarda yer alması gereken bazı önemli detaylar bulunur. Bu önemli detayların içerisinde ilk olarak satıcının elinde bulunan fatura üzerindeki seri numara ve faturanın kesildiği tarih yazılmalıdır. Daha sonra müşterinin iade ettiği ürünün miktarı, ürünün birim olarak bedeli ve son olarak iade edilen ürünün toplam fiyatı yer almalıdır.

Aksi takdirde düzenlenen iade faturasının hiçbir önemi kalmaz. Bu ve bunun gibi şeylere dikkat edilerek düzenlenen iade faturalarında hem müşteri mağdur olmamış olur hem de satıcı ürününü yıpranmamış bir şekilde teslim almış olur. Yani iade faturası düzenlerken dikkat etmek her iki kişiyi de memnun edecektir.

Hangi Durumlarda İade Faturası kesilir?

İade faturası pek çok durum sonucunda kesilebilir. Ürünü alan kişi üründen memnun kalmadıysa, ürünü satan kişi tarafından dolandırıldıysa, aldığı üründe herhangi bir hasar varsa veya sadece aldıktan sonra pişman olduysa kişi ürünü iade edebilir. Kişinin ürünü iade etmesinde herhangi bir sorun yoktur. Fakat iade talebinde bulunan kişinin talebinin reddedilmesi mümkündür. İade talebinde bulunan kişilerin taleplerinin reddedilmesinin sebebi ürünlerde hasar bulunmasıdır.

Yani kişi sattığı üründe herhangi bir hasar görürse, ürünün ambalajında herhangi bir açılma veya yırtılma görürse, ürünün kullanılıp geri getirildiğini fark ederse veya tamamen yapılan davranışı hoş bulmayıp faturayı kesmek istemezse kesmeyebilir. Bu iade faturası taleplerinde pek çok insan sorun yaşamaktadır. Bunun sebebi ise alıcıyla satıcının arasında oluşan tartışmalardır. Eğer kişiler arasında herhangi bir anlaşmazlık çıkmazsa yukarıda belirtilen durumlar içerisinde iade faturasının kesimi gerçekleşir.

İade Faturası İtiraz Yerine Geçer Mi?

İade faturaları genel olarak ürünü satın alan alıcıların memnuniyetsizliği sonucunda kesilir. Bu sebeple zaten bu faturalar bir itiraz belirtir. Fakat kişiler arasında fatura kesildikten sonra bir anlaşmazlık çıkarsa bu ancak ve ancak hukuki yollarla çözülebilir. Yani kişilerin iade faturası kesildikten sonra herhangi bir itiraz talebinde bulunması doğru değildir. Eğer ortada bir sorun olduğu düşünülüyorsa alıcının yapması gereken şey satıcı ile bu durumu konuşmaktır. Kişiler hala bir anlaşmazlık içinde ise tartışma veya kavga büyümeden gerekli hukuki yollara başvurulması gerekir. Her iki taraf da kendi adına haklı olduğunu düşünüyorsa hukuki yollara başvurularak sorun ortadan kısa sürede kalkar.

İade Faturası Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İade faturası düzenlerken dikkat edilmesi gereken ve aşırı derecede önem arz eden şeyler bulunur. Öncelikle kesilen iade faturasının görünen bir kısmında iade faturasıdır yazısının belirtilmesi gerekmektedir. Kesilen iade faturasının Maliye Bakanlığı ya da noterden onaylı olması gerekmektedir. İade faturası üzerinde gösterilen ürün fiyatının ürünü satarken fatura üzerinde bulunan mal değeri ile eşit olması gerekir. Alınan ve iadesi yapılan ürünün en fazla alındığı kadar iadesi yapılabilir. Yani bir tık üstünün iadesi yapılamaz.

Fatura Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Fatura ödemek için günümüzde pek çok yöntem bulunur. İnsanlara kolaylık sağlaması açısından pek çok firma ve şirket keseceği faturaların ödemesini internet üzerinden alır. Bu ödeme şeklini milyonlarca insan kullanmakta ve son derece memnun kalmaktadır. Onlar haricinde daha pek çok fatura ödeme yöntemi vardır.

Bu yöntemlerden şu şekilde söz edilebilir:

  • İnternet
  • Peşin Ödeme
  • Taksitlendirme
  • Kart

Bu ve bunun gibi yöntemler aracılığıyla kişiler kolaylıkla faturalarını ödeyebilir. Az önce de bahsedildiği gibi bu yöntemlerden en yaygın olanı internet üzerinden yapılan ödemelerdir.

İnternet Üzerinden Nasıl Fatura Ödenir?

İnternet üzerinden fatura ödenmesi pek çok insan tarafından karmaşık bulunan şeyler arasında yer alır. Fakat bu olayda hiçbir karmaşık şey yoktur. Kişi ödemek istediği faturanın alanı neyse oraya giriş yapar. Daha sonra ödeme yöntemlerini takip ederek kolaylıkla kredi kartı ile ödemesini gerçekleştirebilir.

Fatura Ödenmediğinde Cezası Nedir?

Fatura her ne olursa olsun ödenmesi son derece önemlidir. Çünkü faturalar genel olarak satın alınan bir şeyin bedelini belirten belgelerdir. Eğer ki bir şey satın alınmış ve ödenmemişse kişinin başı hukuki anlamda derde girebilir. Bu gibi şeylerin yaşanmaması için de kişilerin kesilen faturaları zamanında ödemesi onun adına önemlidir.

İade Faturası Nedir?

İade faturası, müşteri tarafından satın alınan bir ürünün, satıcıya iadesi halinde düzenlenen bir faturadır.

İade faturasına irsaliye kesilir mi?

Evet. Sevk irsaliyesi, nakliye işlemlerinde zorunludur. Satış işleminde olduğu gibi iade sebebiyle yapılan sevkiyatlar için de sevk irsaliyesi kesilmelidir.

Author

2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri