E-Ticaret Yapmak İçin Gereken Evraklar - Erptakip.com

E-Ticaret, günümüzde en istikrarlı ve popüler girişimcilik alanlarından birisidir. Özellikle kovid-19 döneminde büyük bir kazanç sağlayan bu sektör, günümüzde de halen popülerliğini korumaktadır. İnternet üzerinden satış yapan ve bu şekilde gelir elde eden binlerce farklı firma yer almaktadır. Herkes farklı kategoriler üzerinde satışlar yaparak, piyasada tutulmaya çalışmaktadır. Günümüzde de e-ticaret platformunun bu kadar popüler olması, gerçekten de bu işi daha iyi yerlere getirebilmektedir.

İnsanlar artık mağazalara ya da bir dükkana gitmek yerine, elinin altında bulunan telefon üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Özellikle de indirim kuponları varsa, o ürünü alınmış bilin. Bu yazımızda sizlerle birlikte E-Ticaret için gerekli belgeler başlığı altında bilgilendirme yapacağız. Birçok kişinin merak ettiği ve araştırma yaptığı konulardan birisidir. Bu sebepten dolayı sizlerle birlikte bu konuya değineceğiz.

E-Ticaret işinin yapılması için iki farklı iş modeli yer almaktadır. Bu modeller ise şahıs şirketi ve sermaye şirketi olarak isimlendirilmektedir. Şahıs şirketleri biraz daha az maliyetli olurken, sermaye şirketi biraz daha büyük işlerde kullanılan bir modeldir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarına geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

İçindekiler

E-Ticaret Şirketi Nedir?

E-Ticaret şirketi, internet üzerinden ürün satmak için kurulmuş olan bir bir şirket türüdür. Genel olarak kişiler şahıs, limited veya anonim olarak bir şirket kurarak e-ticaret işlemlerini yürütebilmektedir. İnternet üzerinden satış yapan herkesin sahip olması gereken bir durumdur. Şirket açarak işlemlerinizi yasallaştırabilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret şirketi kurarken Nace Kodu verildiğinde, vergi levhasına işletmeniz gerekmektedir. E-Ticaret Nace kodu “47.91.14” olarak belirlenmiştir. Bu kod ile birlikte Televizyon, Radyo ya da Posta yolu ile birlikte internet üzerinden yapılan ticaretler tanımlanabilmektedir.

E-Ticaret Şirketi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
E-Ticaret Şirketi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Ticaret İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

E-Ticaret için şirket kurmak isteyen kişiler, bazı belgelere ihtiyaç duymaktadır. Sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdım ve maddeler halinde sizlerle birlikte paylaşmak istiyorum. Dilerseniz kısaca bu belgelere göz atalım.

E-Ticaret Şahıs Şirketi İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgah adresi,
 • Kira kontratı veya tapu belgesi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Şirket kuruluş formu,
 • İmza beyannamesi,
 • Mali müşavir vekaletnamesi.

Burada yer alan tüm maddeler, şahıs şirketi kurmanız için gerekli olan belge türleridir. Güncel verilerin bu belgeler olduğunu ve farklı bir isteğin olmadığını bilmekteyim. Şimdi ise dilerseniz sermaye yoluyla şirket açmak için gerekli belgelere göz atabiliriz.

Sermaye Şirketi İçin Gerekli Belgeler

 • İkametgah belgesi,
 • Şirket unvanına dair beyan,
 • Ortaklara ait kimlik fotokopileri,
 • Kira sözleşmesi,
 • Ortakların payını gösteren sermaye miktarı.

Burada yer alan maddeleri okuduğumuzda ise, sermaye şirketi açacak olan kişiler için gerekli belge türlerinin neler olduğunu öğrenmekteyiz. Bu belgeleri hazırladığınız taktirde, direkt olarak hızlıca başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte E-Ticaret için Gerekli Belgeler Nelerdir? başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. E-ticaret için uğraşan kişiler mutlaka şirket açması gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğim gibi şahıs ya da sermaye olmak üzere iki farklı yol bulunmaktadır. Her ikisinin de farklı amaçları ve özellikleri yer almaktadır. Kendinize uygun olanı seçerek, şirket açabilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri