e-Belge Nedir? Nasıl Düzenlenir? - Erptakip.com

Dijitalleşme ve teknoloji alanında her geçen gün ortamdaki birçok şey dijital olarak kullanılmaktadır. Dijital dönüşüm ile birlikte belgeler artık elektronikleşiyor ve e-belge şekline dönüşmektedir. Peki e-belge nedir? Sizler için bu sorunun cevabını güncel bilgilere dayanarak bu yazımızda paylaşacağız. Bu sayede merak edilen diğer konuları da cevaplamak istiyorum.

Bildiğiniz üzere günümüzde birçok farklı sektörde dijitalleşme adında çalışmalar yapılmaktadır. Şirket ve resmi kurumlar dahilinde birçok farklı yerde birçok evrak ve belgeler, dijital ortamlarda saklanmaktadır. Önceki düzene göre çok daha kolay ve farklı işlemler görülen e-belge döneminde, işler artık insanları daha az bir şekilde yormaktadır. Birçok KOBİ’nin son zamanlarda aşina olmuş olduğu bir kavram olan e-belge, geniş bir yelpaze ağına sahiptir. Dilerseniz kısaca e-belge ile alakalı merak edilen sorulara geçiş yaparak cevaplarına kısaca göz atalım.

İçindekiler

e-Belge Nedir?

Elektronik Belge, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan ve belirli standartlara göre elektronik ortamda oluşturulan belgelere denmektedir. GİB’in yayımlamış olduğu tebliğ ile birlikte, her geçen yıl e-belge kullanımı popülerleşerek yaygınlaşmaktadır. Bunun yanında zorunluluk ile birlikte birçok işletmede geçişlerini tamamlamaktadır.

Dijital dönüşüm ile birlikte artık işler teknoloji sayesinde çok daha basit hale gelmektedir. Bu sebepten dolayı e-belge olayı da birçok sektörün işine gelen ve işlerini kolaylaştıran bir yöntemdir.

e-Belge Nedir? Nasıl Düzenlenir?
e-Belge Nedir? Nasıl Düzenlenir?

e-Belge kullanımı için gerekli süreçler şu şekildedir:

 • Zorunluluk kapsamında yada gönüllü olarak e-belge kullanımına başlayacak olan firmalar, GİB portal, doğrudan entegrasyon ve özel entegrasyon olmak kaydıyla 3 farklı alternatif başvuru süreci söz konusudur.
 • Mükellef olanlar elektronik belge uygulamaları aracılığıyla GİB’in belirlemiş olduğu standartlarına uygun olarak e-belgelerini hazırlamaktadırlar.
 • Mükellefin hazırlamış olduğu e-belgeler GİB’e iletilir.
 • Hazırlanmış olan elektronik belge, GİB’e özel entegratör yada belge portalı aracılığı ile müşteriye ulaştırılır.
 • Hazırlanmış olan e-belgenin kontrolünü GİB üzerinden e-belge doğrulama ve e-belge görüntüleyici sistemleri ile birlikte gerçekleştirmek mümkündür.

e-Belge Ne Tür Çeşitlerden Oluşur?

Yukarıda da bahsettiğim gibi e-Belge, geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Sizler için e-belge çeşitleri listesini hazırladım ve paylaşmak istiyorum.

 • e-Arşiv Fatura
 • e-Fatura
 • e-Serbest Fatura
 • e-İhracat Faturası
 • e-İrsaliye
 • e-Müstahsil makbuzu
 • e-Defter
 • e-Gider Pusulası

e-Belge ile birlikte artık işletmeler işlemlerini çok daha basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Birçok kişi elektronik belgeler sayesinde farklı avantajlardan da yararlanabilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte e-belge ile alakalı gerekli bilgileri paylaşmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Sizlerde aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri