e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir? - Erptakip.com

e-Dönüşüm ile birlikte işler artık çok daha basit hale gelmiş durumdadır. e-arşiv ve e-fatura seçenekleri ile birlikte artık işler daha hızlanmış durumdadır. Bu sebepten dolayı da haliyle bu konular üzerine gelen sorular bir hayli fazla durumdadır. Bizlerde sizin için kısaca bir konuya değinmek istedik.

e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir gibi sorguların internet üzerinde popülerleşmeye başladığını görmekteyim. Dijital ortamlarda yapılan hatalar bazen anlık olarak değişemediği için büyük problemler haline gelebiliyor. Bu sebepten dolayı da insanlar fatura üzerinde yanlışlık yapıldığında ne yapılır gibi araştırmalar gerçekleştiriyor. Merak etmeyin, sizler için gerekli tüm bilgileri bu yazımızda açıklayacağız.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

İçindekiler

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv fatura, elektronik olarak yapılan fatura uygulamasının dışında kalan bir işlemdir. Kurum ile kişi arasında yer alan kağıt fatura işlemlerinin ve saklanmasının elektronik ortamlara taşınmış olduğu bir fatura türüdür.

e-Arşiv faturanın belirlenen tüm standartları Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmektedir.

e-Fatura Nedir?

Birçok kişinin merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de e-fatura nedir sorusudur. e-Fatura, kesilmiş olan faturaların internet bağlantısını kullanarak elektronik ortam üzerinde düzenlenmesini, paylaşılmasını ve izlenmesini sağlamış olan bir sistemdir.

Bu sistem ile birlikte fatura uygulamaları otomatik olarak birçok alanda dijitalleşmiş olmaktadır. Bu durum da insanların işlerini hafifleterek kolaylaştırmıştır.

ayrıca bkz: Fiyat Farkı Faturası Nedir? Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Arşiv fatura nasıl iptal edilir?

Merak edilen bir diğer konu ise e-arşiv fatura iptali konusudur. e – Arşiv fatura üzerinde iptal süresi faturanın gönderilmiş olduğu tarihten itibaren 7 gün süresi vardır. İptal edilen tarihin ertesi gün akşamına kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na rapor etmeniz zorunludur.

Fatura kesiminden 7 gün geçtiği taktirde, iptal gerçekleşmeyecektir. Bu durumda da alıcının satıcıya iade faturası kesmesi gerekmektedir. İade faturası satıcının eline geçtiğinde yeniden bir fatura düzenlenmesi ve alıcıya iletilmesi gerekmektedir.

e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
e-Arşiv ve e-Fatura Nasıl İptal Edilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

e-fatura İptal Edilir mi?

Genel olarak bu durumlarda insanlar paniğe kapılmaktadır. Fakat endişelerinize mahal vermenize gerek yok. E-faturalar iptal edilebilmektedir. İptal edilen faturaların süreçleri genel olarak türüne ve zamanına göre farklılıklar gösterebilmektedir.

İptal süreci içerisinde yanlış gönderilmiş olan faturayı sadece gönderici değil, alıcının da reddetmesi gerekmektedir. Aksi taktirde iptal süreci doğrulanmayacak ve kabul edilmeyecektir. Bu konuda dikkatli olmanızı ve karşı tarafı da uyarmanızı öneririz.

GİB e-fatura İptali Adımları

Bildiğiniz üzere Gelir İdaresi Başkanlığı, genel olarak tüm e-dönüşüm sürecinde yer alan e-belgeleri incelemektedir. Burada yer alan tüm belgelerin işleyişini kontrol eder ve denetlemektedir. e-Belge işlemlerini GİB Portal adı verilen sistem üzerinden iptal edilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kontrol edilen bu sayfadan ”e-fatura iptal talebi” bölümünden kolaylıkla işlemleri uygulayabilirsiniz.

Gönderen kişi konumunda iseniz iptal talebi oluşturabilmekte,  alıcı tarafında iseniz size gelen e-faturaya itiraz edebilirsiniz. Bu işlemleri faturanın gönderildiği tarihten 8 gün içerisinde gerçekleştirmeniz ve işlemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer 8 günlük süreci geçirirseniz maallesef işlemler onaya alınmayacaktır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte e-fatura iptal etme ve e-arşiv fatura iptali hakkında bilgilendirmekteyiz. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri