Bilgilendirme

Defter Beyan Nedir?

Defter Beyan Nedir?

Defter beyan sistemi; serbest meslek erbabı olan ve işletme hesabı kapsamına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik olarak muhafaza edilmesi anlamında gelir. Bunun yanı sıra bu kayıtlara göre serbest meslek erbaplarının ve işletme hesabına esasına göre defter tutan kişilerin elektronik ortamda bu verileri saklaması mümkün olmaktadır. Defter beyan sistemi kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanında bulunan diğer bilgiler de mükelleflere bunulmaktadır.

Defter Beyan için Nasıl Başvuru Yapılır?

Defter beyan sistemi için başvuru yapmak isteyen kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapması gerekmektedir. Bu sisteme kayıt olmak isteyen kişilerin şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Sisteme başvurmak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir:

  • GİB resmi internet sistemine giriş yaptıktan sonra kendiniz için başvuru yapacaksaınız ‘’Kendim İçin Başvuru Yapacağım.’’ Müşteriniz için başvuru yapacaksanız, ‘’Mükellefim için Başvuru Yapacağım’’ seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
  • Ardından Defter beyan sistemi için kullanım şartlarını kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. 
  • Talep edilen bilgileri girdikten sonra başvurunuzun çıktısını da aynı sayfadan alabilirsiniz.
  • Ardından başvuru kısmına basarak, işlemleri tamamlayabilirsiniz. 

Bu sistemi kullanabilmek için başvuru yapılması zorunludur. 

 

Tavsiye içerik => E-Beyanname Nedir?

Defter Beyan Sistemi Kimler Tarafından Kullanılır?

Defter beyan sistemini kullanacak kişiler yasalar kapsamında belirlenmiştir. Bu kişiler ise:

  • Serbest meslek erbapları,
  • İşletme hesabına göre defter tutan kişiler,
  • Basit usule tabi olanlar defter beyan sistemini kullanabilir. 

Tavsiye içerik => Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Defter Beyan Sistemi Avantajları Nelerdir?

Defter beyan sistemi birçok açıdan avantaj sağlayan bir sistemdir. Özellikle defter beyan sistemi ile muhasebe programı kullanmadan belgelerinizi elektronik ortamda oluşturabilirsiniz. Bu sayede tüm verilerinizi kayıt altında tutabilirsiniz. Defter beyan sisteminin diğer avantajları ise:

  • Defter beyan sistemi sayesinde hem denetim hem de yönetim faaliyetleri açısından hız ve aynı zamanda etkinlik kazanabilirsiniz.
  • Bu sistemin elektronik olması sayesinde denetim açısından kesintisiz bir kontrol sağlayabilirsiniz. Bu sisteme uzaktan erişim sağlayarak, işinizi sürekli kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Defter beyan sistemi sayesinde defter onaylatma, arşivleme, baskı, kağıt ve kartuş masraflarını da kısabilirsiniz.

Defter beyan sistemi nedir?

Serbest meslek erbabı olan ve işletme hesabı kapsamına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik olarak muhafaza edilmesi anlamında gelmektedir.

Defter beyan için başvuru nasıl yapılır?

Defter beyan sistemi için başvuru yapmak isteyen kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapması gerekmektedir. Bu sisteme kayıt olmak isteyen kişilerin şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Defter Beyan Sistemi Kimler Tarafından Kullanılır?

Serbest meslek erbapları, İşletme hesabına göre defter tutan kişiler ve Basit usule tabi olanlar defter beyan sistemini kullanabilir. 
ERP Takip
2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.
Tavsiye ettiğimiz benzer yazılar
2020 Şirket Nasıl Açılır?
Şirket Nasıl Kurulur? Şirket Kurma Adımları Nelerdir?
Müteselsil Sorumluluk Nedir?
Müteselsil Sorumluluk Nedir?

Yorum Yapın!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web site