Çalışanların SGK Maliyetleri Nasıl Düşürülür? - Erptakip.com

Çalışanların maliyetlerinin düşürmek için kanunlar çerçevesinde belirlenmiş bazı teşvikleri kullanabilirsiniz. Bu teşvikler sayesinde hem işverenler kazanç sağlıyor hem de işçilerin istihdam alanı gelişiyor. 5510 sayılı olan yasanın 81. Maddesine göre istihdam sağlanmadan SGK primleri üzerinden  %5 oranında indirim kazanmanız mümkündür.

Buna göre eğer herhangi bir Sosyal Güvenlik Prim borcunuz yoksa, idari para cezanız yoksa, gecikme zammınız yoksa yüzde 5 indirim imkanından faydalanabilirsiniz. Prim borçlarınız yoksa, idari para cezanız yoksa engelli vatandaş teşvikinden yararlanan ve emekliler haricinde çalışan personelleriniz için yüzde 5 indirimden faydalanabilirsiniz.

İçindekiler

Çalışan Maliyet İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Çalışan maliyetini düşürmek için kanun tarafından belirlenmiş kriterleri karşılamanız gerekmektedir. Çalışan maliyet indiriminden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na  herhangi bir prim borcu, idari para cezası ya da gecikme zammı olmaması gerekmektedir.

Ancak daha önce yapılandırılmış, taksitlendirilmiş borçlarının olması indirim almaya engel teşkil etmemektedir.  İndirimler emekliler, engelli teşvikinden faydalanan çalışanlar ve çıraklar için geçerli değildir.

Şayet herhangi bir SGK borcunuz yoksa, personel bildirgelerinizi göndermeniz ve bildirgeyi gönderirken 5510 sayılı kanunu seçmeniz yeterli olacaktır. Buna uygun olan personellerde çalışanların brüt ücretinin yüzde 5 tutarında indirim yapılmaktadır. Asgari ücretle çalışan personelleriniz için senelik tasarrufunuz ise 1217,76 TL olmaktadır. İşverenlerin SGK primlerini ödememesi ya da geciktirmesi durumunda %1,05 gecikme zammı uygulanmaktadır. Buna ek olarak da işverenler yüzde 13 oranında teşvik kaybı yaşamaktadır.  Vergilerini ödeyemeyen kişiler aylık olarak %1.40 oranında maliyete tabi tutulacaktır.

6111 Sayılı Kanuna Göre Sigorta Prim Teşviki 

6111 Sayılı kanuna göre sigorta prim teşviki son 6 ay ortalama çalışan kişi sayısına göre hesaplanmaktadır. Bundan dolayı da hesaplamaların her ay takip edilmesi gerekmektedir. 6111 Sayılı kanuna göre sigorta prim teşvikinden faydalanmak için gerekli koşullar ise:

  • Sigortalı olan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Son altı aydır işsiz olması gerekmektedir.
  • Yaklaşık sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması gerekmektedir.
  • İşyerinin yasal ödeme süresi geçmiş Sosyal Güvenlik Kurumu borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Çalışanların SGK Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

5510 sayılı olan yasanın 81. Maddesine göre istihdam sağlanmadan SGK primleri üzerinden  %5 oranında indirim kazanmanız mümkündür.

Çalışan Maliyet İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Çalışan maliyetini düşürmek için kanun tarafından belirlenmiş kriterleri karşılamanız gerekmektedir. Çalışan maliyet indiriminden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na  herhangi bir prim borcu, idari para cezası ya da gecikme zammı olmaması gerekmektedir.

Sigorta Prim Teşviki Neye Göre Hesaplanır?

6111 Sayılı kanuna göre sigorta prim teşviki son 6 ay ortalama çalışan kişi sayısına göre hesaplanmaktadır.

Author

2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri