Kategori : Bilgilendirme

Bilgilendirme

Finansman Gider Kısıtlaması Nedir? Finansman Gider Kısıtlaması Nasıl Hesaplanır?

Finansman Gider Kısıtlaması Nedir?

Vergi mükellefleri finansman gider kısıtlaması nedir? Finansman gider kısıtlaması nasıl hesaplanır? Sorularının yanıtını arıyor. Bu yazıda, finansman gider kısıtlaması hakkındaki tüm bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Finansman giderlerinin kısıtlamasında ilgili vergilendirme dönemini kapsayan bir değişiklik yapıldı. Kurumun giderlerinin %10’unun kurum kazançları üzerinden indirime tabi tutulmayacağı Cumhurbaşkanlığı kararıyla düzenlendi. 3/2/2021 tarihli ve 3490 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılan düzenleme 1/1/2021 tarihi itibarıyla başlayan vergilendirme dönemini de kapsıyor.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

SSK teşvikleri konusunda 2021 yılında bazı değişiklikler yapıldı. İlgili kanunlar kapsamında yapılan değişikliklerle yeni istihdam teşvikleri de 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle beraber uygulanmaya başlandı. SGK teşvikleri hakkında araştırma yapanlar internette 2021 sgk teşvikleri nelerdir? Araştırması yapıyorlar. Bu yazımızda bu konuda en güncel bilgileri sizlere sunacağız.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergiye tabi olmadan üretim yapan çiftçiler bu ürünlerini vergiye tabi tacire sattıklarında fatura yerine geçen belge olarak müstahsil makbuzu düzenlenir. Vergi Usul Kanununda yapılan yeni düzenleme ile uygulamalarda bütünlük sağlamak amacı ile yeni bir uygulama devreye girdi.

Tüm tarafların devlet tarafından tek kaynaktan bilgilendirilmeleri konusunda elektronik belge uygulamasına geçildi. Yeni bir belge olarak adlandırılmaz. Sadece kâğıt ortamında kesilen belge elektronik ortamda kesilir. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nca elektronik ortamda iletilmesini ve saklanmasını sağlayan uygulamadır. 2019 yılından itibaren 509 nolu Vergi Usul Kanununca hazırlanarak uygulamaya geçildi. Bu aşamada tüm mükelleflerin aklına takılan soru e-müstahsil makbuzu başvurusu nasıl yapılır? Sorusudur.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

e-Residency Nedir? Ne İşe Yarar?

e-Residency nedir ?

Ülkesinin sınırlarını aşmak hemen hemen her girişimcinin hayalidir. Bu hayale giden yolda hatırı sayılır bir kolaylık sağlayan e-residency uygulamasını etraflıca inceleyelim. 

Türkçe karşılığı e-vatandaşlık olan E-Residency, Estonya tarafından 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Girişimciler için oldukça avantajlı olan bu uygulama, kendisine AB pazarında yer bulmayı isteyenlere olanak sağlamayı hedeflemektedir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır.

Marka Tescili Nedir?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır. Günümüzde tüketiciler birçok ürün ve hizmet arasından marka değeri yüksek olana doğru tercihlerini yönlendirir ve ona göre karar verirler.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı
Son dönemde tüm Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19’un etkileri ülkemizde de devam ediyor. Vaka ve ölü sayısı her geçen gün artarken alınan önlemler maalesef yetersiz kalıyor. Covid-19 hem insan vücudu hem de ülke ekonomileri açısından oldukça tehlikeli bir virüs olarak yayılmaya devam etmekte. Süreç içerisinde birçok fabrika ve iş yeri işçi sayısında azalmaya gitmek durumunda kalmıştı.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Banka Bakiyem Nedir ?

Banka bakiyem nedir
Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olan Banka Bakiyem şahsınıza ait olan tüm banka hesaplarınızı aynı anda aynı ekranda kontrol etmenizi sağlayan bir uygulamadır. İster telefonunuzdan isterse diğer akıllı cihazlarınızdan Banka Bakiyem uygulamasını indirerek bu son derece kaliteli hizmetten faydalanabilirsiniz.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Vergi Dairesi: Hangi İşlemler Yapılır?

vergi dairesi

Vergi dairesi devletin en önemli kurumudur. Çünkü devletin en büyük kaynağı toplanan vergilerdir. İşte vergi dairesi devletin vergilerini toplayan, vergi mükelleflerini belirleyen ve tespit eden kurumdur. Vergi daireleri sayesinde devletler en büyük gelir kaynaklarını elde etmiş olur.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

E-Adisyon Nedir ?

Vergi Usul Kanunu tarafından düzenlenen tebliğe göre E-Adisyon yeni bir belge türü olarak değil Adisyonun belgesinin temellerine sahip elektronik belge niteliği taşımaktadır.
Vergi Usul Kanununa göre pastane, cafe, lokanta, bar, ve kafeterya gibi masaya servis düzenleyen, gerçek usulle vergilendirilen işletmelerin kullanmakta zorunluğu olduğu ‘‘ adisyonların ’’ elektronik ortama aktarılmış şekline E-Adisyon denir.
Vergi Usul Kanunu tarafından düzenlenen tebliğe göre E-Adisyon yeni bir belge türü olarak değil Adisyonun belgesinin temellerine sahip elektronik belge niteliği taşımaktadır.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Gelir Vergisi Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gerçek kişilerin yani kurumlaşmamış ve hukukta hak edinebilen bireyler bir yıl içerisinde elde ettikleri gelirlerden alınan vergi türüne “Gelir Vergisi” adı verilir. Ticaret sonucu elde edilen kazançlar, ücretler, serbest meslek sonucu elde edilen kazançlar, gayrimenkul kazançları ve menkul sermaye kazançları gelir vergisinin alımına uygun olan kazanç türleridir.

İçeriği Oku
1 2 3