Kategori : Bilgilendirme

Bilgilendirme

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Yeni doğum yapmış ve yağı doğum yapmak üzere olan anne adaylarının merak etmiş oldukları doğum yardımı başvurusu ile ilgili bilgilerin tamamı ve çok daha fazlası bu makalede. E-devlet uygulaması üzerinden doğum yardımı başvuru sonucu sorgulamasının nasıl yapıldığı ile ilgili merak eden vatandaşlar, özellikle de son birkaç gündür arama motorlarında bu sorunun cevabını araştırıyor.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Halkbank Kadın Girişimci Kredisi Nedir?

Önce Halk Sonra Bankayız ve Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları anlayışı ile kampanyalar düzenleyen Halkbank kadın girişimci kredisi ile destek paketlerini genişletmiştir. Ülke ekonomisine katkı sağlama amacı da olan bu kredi işini kurmuş ya da ilk kez kendi işini kuracak olan kadın girişimcilere finansman desteği sunar. Bu sayede kadınların cesaretlenmesini ve teşvik edilmesini hedefleyen banka uygun faiz oranı ve vade seçenekleri ile krediyi kullanıma sunar. Dileyen her kadın kredi paketinden yararlanabilir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Trafik Sigortası Nedir ve Amaç Edindiği İlke

Zorunlu Trafik Sigortası, kamu tarafından tüm motorlu taşıt sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş olup ve kaza sonucunda diğer araç ve üçüncü şahıslara verilebilecek zararlar için sizi güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası araç sahipleri tarafından çoğunlukla karıştırılan sigorta türleridir. Aracına kasko sigortası yaptıran kişiler, zorunlu trafik sigortasına gerek olmadığını düşünür ve hataya düşer. Zorunlu trafik sigortasında ki amaç, karayolunda seyir durumunda bulunan araçların karşı tarafa vereceği maddi ve sağlık ile ilgili zararları karşılamak olup; taşıt sahibinin kendisine veya aracına vereceği zararları karşılamamaktadır.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

E- Devlet Miras Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Türkiye vatandaşlarının internet uygulamaları üzerinden devlet hizmetlerine erişim sağladıkları e-devlet, yeni bir hizmeti hayata geçirdi. Yurttaşlar, e-devlet uygulaması üzerinden miras kalıp kalmadığı gibi bilgileri sorgulatabilecek.

6 Mart 2018 tarihinden itibaren mirasçılık belgesi ile ilgili hizmetler, E- devlet uygulaması üzerinden verilmeye başlandı.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

2021 İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet uygulaması üzerinden SGK iş göremezlik ödeneği alınıp alınmama durumu sorgulanabilir. Geçici iş göremezlik raporu parası veya hastalık parası olarak da isimlendirilen iş göremezlik ödeneği, SGK aracılığı ile verilir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Finansman Gider Kısıtlaması Nedir? Finansman Gider Kısıtlaması Nasıl Hesaplanır?

Finansman Gider Kısıtlaması Nedir?

Vergi mükellefleri finansman gider kısıtlaması nedir? Finansman gider kısıtlaması nasıl hesaplanır? Sorularının yanıtını arıyor. Bu yazıda, finansman gider kısıtlaması hakkındaki tüm bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Finansman giderlerinin kısıtlamasında ilgili vergilendirme dönemini kapsayan bir değişiklik yapıldı. Kurumun giderlerinin %10’unun kurum kazançları üzerinden indirime tabi tutulmayacağı Cumhurbaşkanlığı kararıyla düzenlendi. 3/2/2021 tarihli ve 3490 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılan düzenleme 1/1/2021 tarihi itibarıyla başlayan vergilendirme dönemini de kapsıyor.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

SSK teşvikleri konusunda 2021 yılında bazı değişiklikler yapıldı. İlgili kanunlar kapsamında yapılan değişikliklerle yeni istihdam teşvikleri de 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle beraber uygulanmaya başlandı. SGK teşvikleri hakkında araştırma yapanlar internette 2021 sgk teşvikleri nelerdir? Araştırması yapıyorlar. Bu yazımızda bu konuda en güncel bilgileri sizlere sunacağız.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergiye tabi olmadan üretim yapan çiftçiler bu ürünlerini vergiye tabi tacire sattıklarında fatura yerine geçen belge olarak müstahsil makbuzu düzenlenir. Vergi Usul Kanununda yapılan yeni düzenleme ile uygulamalarda bütünlük sağlamak amacı ile yeni bir uygulama devreye girdi.

Tüm tarafların devlet tarafından tek kaynaktan bilgilendirilmeleri konusunda elektronik belge uygulamasına geçildi. Yeni bir belge olarak adlandırılmaz. Sadece kâğıt ortamında kesilen belge elektronik ortamda kesilir. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nca elektronik ortamda iletilmesini ve saklanmasını sağlayan uygulamadır. 2019 yılından itibaren 509 nolu Vergi Usul Kanununca hazırlanarak uygulamaya geçildi. Bu aşamada tüm mükelleflerin aklına takılan soru e-müstahsil makbuzu başvurusu nasıl yapılır? Sorusudur.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

e-Residency Nedir? Ne İşe Yarar?

e-Residency nedir ?

Ülkesinin sınırlarını aşmak hemen hemen her girişimcinin hayalidir. Bu hayale giden yolda hatırı sayılır bir kolaylık sağlayan e-residency uygulamasını etraflıca inceleyelim. 

Türkçe karşılığı e-vatandaşlık olan E-Residency, Estonya tarafından 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Girişimciler için oldukça avantajlı olan bu uygulama, kendisine AB pazarında yer bulmayı isteyenlere olanak sağlamayı hedeflemektedir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır.

Marka Tescili Nedir?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır. Günümüzde tüketiciler birçok ürün ve hizmet arasından marka değeri yüksek olana doğru tercihlerini yönlendirir ve ona göre karar verirler.

İçeriği Oku
1 2 3