Kategori : Bilgilendirme

Bilgilendirme

e-Residency Nedir? Ne İşe Yarar?

e-Residency nedir ?

Ülkesinin sınırlarını aşmak hemen hemen her girişimcinin hayalidir. Bu hayale giden yolda hatırı sayılır bir kolaylık sağlayan e-residency uygulamasını etraflıca inceleyelim. 

Türkçe karşılığı e-vatandaşlık olan E-Residency, Estonya tarafından 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Girişimciler için oldukça avantajlı olan bu uygulama, kendisine AB pazarında yer bulmayı isteyenlere olanak sağlamayı hedeflemektedir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır.

Marka Tescili Nedir?

Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır. Günümüzde tüketiciler birçok ürün ve hizmet arasından marka değeri yüksek olana doğru tercihlerini yönlendirir ve ona göre karar verirler.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı
Son dönemde tüm Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19’un etkileri ülkemizde de devam ediyor. Vaka ve ölü sayısı her geçen gün artarken alınan önlemler maalesef yetersiz kalıyor. Covid-19 hem insan vücudu hem de ülke ekonomileri açısından oldukça tehlikeli bir virüs olarak yayılmaya devam etmekte. Süreç içerisinde birçok fabrika ve iş yeri işçi sayısında azalmaya gitmek durumunda kalmıştı.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Banka Bakiyem Nedir ?

Banka bakiyem nedir
Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olan Banka Bakiyem şahsınıza ait olan tüm banka hesaplarınızı aynı anda aynı ekranda kontrol etmenizi sağlayan bir uygulamadır. İster telefonunuzdan isterse diğer akıllı cihazlarınızdan Banka Bakiyem uygulamasını indirerek bu son derece kaliteli hizmetten faydalanabilirsiniz.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Vergi Dairesi: Hangi İşlemler Yapılır?

vergi dairesi

Vergi dairesi devletin en önemli kurumudur. Çünkü devletin en büyük kaynağı toplanan vergilerdir. İşte vergi dairesi devletin vergilerini toplayan, vergi mükelleflerini belirleyen ve tespit eden kurumdur. Vergi daireleri sayesinde devletler en büyük gelir kaynaklarını elde etmiş olur.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

E-Adisyon Nedir ?

Vergi Usul Kanunu tarafından düzenlenen tebliğe göre E-Adisyon yeni bir belge türü olarak değil Adisyonun belgesinin temellerine sahip elektronik belge niteliği taşımaktadır.
Vergi Usul Kanununa göre pastane, cafe, lokanta, bar, ve kafeterya gibi masaya servis düzenleyen, gerçek usulle vergilendirilen işletmelerin kullanmakta zorunluğu olduğu ‘‘ adisyonların ’’ elektronik ortama aktarılmış şekline E-Adisyon denir.
Vergi Usul Kanunu tarafından düzenlenen tebliğe göre E-Adisyon yeni bir belge türü olarak değil Adisyonun belgesinin temellerine sahip elektronik belge niteliği taşımaktadır.
İçeriği Oku
Bilgilendirme

Gelir Vergisi Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Gerçek kişilerin yani kurumlaşmamış ve hukukta hak edinebilen bireyler bir yıl içerisinde elde ettikleri gelirlerden alınan vergi türüne “Gelir Vergisi” adı verilir. Ticaret sonucu elde edilen kazançlar, ücretler, serbest meslek sonucu elde edilen kazançlar, gayrimenkul kazançları ve menkul sermaye kazançları gelir vergisinin alımına uygun olan kazanç türleridir.

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Çek Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çek Nedir? Çek Nasıl Kullanılır?

Çek, ödeme yöntemlerinden biri olarak özellikle büyük şirketler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Çek ile ödeme yapma durumunda, kanun kapsamında bazı sorumlulukların olduğunu bilerek hareket etmek önemlidir. 

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Basit Usulde Vergilendirme Nedir? Şartları Nelerdir?

Basit Usulde Vergilendirme Nedir

Basit usulde vergilendirme, ticari ve mesleki kazanç sahiplerinin her sene kazançlarının basit usul esaslarına göre vergilendirilmesi anlamında gelmektedir. Basit usulde vergilendirme durumunda, kazanç sahipleri her sene beyanname ile vergi dairesine giderek, senelik kazançlarını tayin etmek durumundadır. 

İçeriği Oku
Bilgilendirme

Anonim Şirket Nedir, Nasıl Kurulur?

Anonim şirket nedir?

Anonim şirket; sermaye şirketi olma kapsamında kanuni temelde uygun özelliklere sahip olan şirketlerdir. Anonim şirketler, limited şirketlere kıyasla çok daha büyük ölçekli işler yapmak adına kurulmaktadır. Aynı zamanda anonim şirketlerin ekonomik faaliyette bulunma izni de mevcuttur. Şirketin yönetilme sırasında yönetim kurulunun ortak kararları önem teşkil eder. Bunun dışında anonim şirketlerde yasal sınırlar mevcuttur. Anonim şirketlerin yasal hakları ise Ticaret Kanunu kapsamında belirlenmiştir. 

İçeriği Oku
1 2 3