Basit Yargılama Usulü Nedir? - Erptakip.com

Günümüzde mahkeme ve davalar ile alakalı onlarca farklı konuyu ele almaktayız. Uzun zamandan bu yana birçok kişinin merak ettiği bir konuyu, bu yazımızda ele almaktayız. Bildiğiniz üzere basit yargılama usulü adında, mahkemelerde başvurulan bir yöntem yer almaktadır. Bu yöntem, kamu davalarında daha etkin ve mantıklı görülen durumlarda devreye girmektedir.

Peki basit yargılama usulü nedir? Bu yazımızda sizlerle birlikte bu soruya ve cevabına başlıklar halinde göz atacağız. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olacağız. Aynı zamanda konu ile alakalı kafanızda herhangi bir soru işareti varsa, mutlaka yorumlarda belirtmeyi ve bizlerin hızlıca cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

İçindekiler

Basit Yargılama Usulü

İddianame kabulünden hemen sonra bazı suçlarda, mahkemenin takdirine bağlı bir şekilde duruşma yapılmadan evrak üzerinden yürütülen, olağan yargılama usulüne göre daha hızlı ve basit ceza mahkemesine basit yargılama usulü denmektedir. Bu süreçte mahkumiyet kararı verildiğinde, sonuç ceza dörtte bir oranında indirilmektedir. Bu yargılama usulü ise 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 251.maddesinde düzenlenmiş durumdadır.

Basit Yargılama Usulünün Uygulama Şartları Nelerdir?

Basit yargılama usulünün gerçekleşebilmesi ve kabul görülmesi için, bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları dilerseniz maddeler halinde bir inceleyelim ve nelerin olduğuna göz atalım.

  • Mahkemece iddianamenin kabulü olması ve asliye ceza mahkemesinde bir ceza davasının yer alması.
  • Adli para cezası ya da üst sınırı iki yıl ya da daha az süreli olan bir hapis cezası gerektiren bir suçun olması.
  • Yasal herhangi bir engelin bulunmaması gerekmektedir. Yaş küçüklüğü, dilsizlik, sağırlık, akıl hastalığı gibi durumlarda izne ya da talebe bağlı olan suçlar hakkında basit yargılama usulü uygulanmamaktadır.

Burada yer maddeleri okuduğumuzda, basit yargılama usulü ile alakalı aranılan şartları paylaşmaktayız. Eğer aranan şartlar hakkında herhangi bir soru işaretiniz varsa, mutlaka maddeleri tek tek okumanızı tavsiye etmekteyim.

Bu yazımızda sizlerle birlikte “Basit Yargılama Usulü Nedir?” başlığı altında genel olarak bilgilendirme yapmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Hemen aşağıda yer alan yorum kısmına, konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir:

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri