Bilgilendirme

B2B Nedir?

B2b Nedir ? Nasıl B2b Yapılır?

B2B, Busiess to Business’ı ifade eden bir terimdir. Bir firmadan, diğer firmaya yapılan ticaretler B2B’yi fade etmektedir. Özellikle firmalar B2B çözümleri sayesinde iş süreçlerini kesintisiz olarak devam ettirebilir ve etkin şekilde süreci kontrol altına alabilir. B2B e-ticaret modeli kapsamında alıcı firmaları ve satıcı firmaları bir arada buluşturmaktadır. Bu ticaret portallarında firmalar, satmak ya da almak istediği hizmet ya da ürünleri online olarak tek bir platform üzerinden görebilirsiniz.

Aynı zamanda bu ticaret kolunda alıcı ve satıcı firmalar fiyat teklifleri de sunarak kendileri için en uygun teklifi tercih edebilir. B2B platformları sektör kapsamında belirli kategorilerde olabilir. Bunun dışında bütün sektörleri de içerebilir. B2B özellikle e-ticaret platformlarında oldukça yaygın br iş koludur. Firmaların kendi arasında yaptığı alışverişlerin tamamı, bu iş modeline uygundur. 

Mutlaka okumalısınız => HRM Nedir?

Branding Türkiye B2B (Business to Business) Nedir?

B2B İş Modelleri Nelerdir?

B2B iş modellerinin özellikle ortaya çıktığı bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Hammadde ticareti kapsamında B2B ticaret modeli yaygın şekilde kullanılmaktadır. İşletmeler üretim sürecinde, ihtiyaç duyduğu farklı ürünleri, farklı bir firma ya da işletmeden almaktadır. Bu durumda B2B ticaret modeli kullanılır.
  • Operasyonel sebeplerle kurulmuş olan iş birliklerinde B2B ticaret modeli kullanılmaktadır. Buna göre işletmeler yetersiz kaldıkları noktalarda, farklı bir işletmeden destek alabilmektedir. İş hacminin büyümesi ve desteklenmesi açısından önemli bir konudur.
  • Toptancı ve perakendeci iş modelinde ise işletme ürünleri toptan alarak perakende bir firmaya satabilir. 

Tüm bu iş modellerinde B2B ticaret sistemi kullanılmaktadır. Firmaların sürekliliğini sağlaması ve iş hayatında var olmaya devam etmesi için diğer firmalara ihtiyacı vardır. Bu ilişkileri ticari kapsamda sağlam kurmak, işletmelerin başarısını belirleyen en önemli detayların başında gelir. 

B2C Nedir?

Tavsiye içerik => ERP Nedir?

B2C İş Sistemi Nedir?

B2C sistemi, B2B sisteminden farklı olarak Firmadan Tüketiciye iş modelidir. Buna göre kişilerin bireysel olarak yaptığı tüm alışverişlerde B2C iş modeli kullanılmaktadır. Özellikle sanal Pazar yerleri B2C sistemine en uygun örneklerden biridir. E-ticaret sistemleri, tedarikçilerden satın aldığı ürünlerin üzerine kar payı koyar. Ardından da son kullanıcıya VPOS aracılığı ile göndermektedir. Bu sistem B2C iş modelidir. 

B2B Nedir?

B2B, Busiess to Business’ı ifade eden bir terimdir. Bir firmadan, diğer firmaya yapılan ticaretler B2B’yi ifade etmektedir.

B2C İş Sistemi Nedir?

B2C sistemi, B2B sisteminden farklı olarak Firmadan Tüketiciye iş modelidir.

B2B İş Modelinde işletme ürünleri toptan olarak perakenda bir firmaya satabilir mi ?

Toptancı ve perakendeci iş modelinde ise işletme ürünleri toptan alarak perakende bir firmaya satabilir. 

ERP Takip
2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.
Tavsiye ettiğimiz benzer yazılar
e-Residency nedir ?
e-Residency Nedir? Ne İşe Yarar?
Banka bakiyem nedir
Banka Bakiyem Nedir ?

Yorum Yapın!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web site