Alkollü Araç Kullanma Cezası ve İtiraz - Erptakip.com

Alkollü araç kullanma cezası, trafik kazası yapan araç sahiplerini ilgilendiren önemli konulardan biridir. Ülkemizde sayısız trafik kazası meydana gelmektedir. Bu da can kayıplarına, yaralanmalara neden olur. Ayrıca maddi ve psikolojik olarak olumsuz etkiler.

Özellikle alkol alan kişinin araç kullanması ise kaza riskini iki katına çıkarır. Bu nedenle trafik polisi kazaya karışanlara caydırıcı cezalar kesmektedir. Alkollü araç kullanma cezası almak istemiyorsanız, alkol aldıktan sonra arabayla dışarı çıkmayınız. Dışarı çıkmak için, toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. 

İçindekiler

Alkollü Araç Kullanma Cezası 

Alkollü Araç Kullanma
Alkollü Araç Kullanma

Alkollü araç kullanma cezası, gerçekleşen trafik kazalarında, kazaya sebep olan kişilere para ya da hapis cezası vermek için uygulanır. Alkollü araç kullanma, insan hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bir durumdur. Hem kendisini hem de başkalarına zarar verebilir. Trafik kazası sonrasında, trafik polisi gerekli tespitleri yaptıktan sonra alkol promil sınırını aşanlara ceza kesmektedir.

Özel araçların alt promil sınırı 0.50, özel olmayan araçların promil sınırı 0.20 dir. Üst sınır ise, 1.0 promildir. Yapılan alkol testi sonucunda sürücünün alkol oranı 1.00 promil üstü çıkarsa, sürücü Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesine göre suçlu bulunur ve cezalandırılır. Eğer sürücü alkolmetreye üflemeyi reddederse, alkolmetreye üflememe cezası alır. Bu ceza 9.869 TL’dir. Ayrıca sürücü belgesine 2 yıl el konulur. İlk başta sürücü para cezası ile cezalandırılır. Eğer olay adli yargıya intikal ederse hapis cezası da gelebilir. 

Ayrıca bkz: Tutanak Nedir? Nasıl Tutulur? yazımızı incelemek için sitemizi takip edebilirsiniz.

1 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

Alkollü Araç Kullanma
Mahkeme Kararları

Karayolları Trafik Kanunu yeni yıla göre trafik cezaları ücretlerini güncellemiştir. İlk defa alkollü araç kullanma cezası 2023 yılı için 4.064 TL olarak belirlendi.  Alkollü araç kullanımı ile beraber kişi, ilk olarak 6 aylık daha sonra da 5 yıllık ehliyetini kaybetmektedir. Alkollü araç kullanımı yüzünden 20 ceza puanı alırsınız. İlk kez alkollü araç kullanma cezasını 15 gün içinde öderseniz, %25 indirim ile birlikte 1367 TL ödeme yapmış olursunuz. 

Alkol Cezası Kaç Promil?

Promil, vücuda alınan alkolün değerini gösterir. Mililitre kandaki alkol oranını miligram olarak göstermektedir. Örneğin, Bir kişinin 100 mililitrelik kanında 500 miligram alkol varsa 0,50 promil alkol almış demek oluyor. Ülkemizdeki özel yani hususi araçların promil sınırı 0.20’dir. Özel olmayan yani ticari amacı olan araçların ise 0.50 değerindedir. Promil değerine göre alkol almış kişiler, fiziksel ve ruhsal değişiklikler yaşayabilir. İlk başlarda dikkati dağılır, ardından da kontrolünü tamamen kaybeder.

Ayrıca bkz: ÖTV’li Fatura Nasıl Kesilir? Tüm Detaylı Bilgiler yazımızı okumak için, sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

Bu içeriğimizde Alkollü araç kullanma cezası konusunu sizlerle paylaşmak istedik. Umarım içeriğimiz sizler için faydalı olmuştur. Daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız sitemizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Author

Write A Comment

İnstagram takipçi satın al casino siteleri