Bilgilendirme

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

SSK teşvikleri konusunda 2021 yılında bazı değişiklikler yapıldı. İlgili kanunlar kapsamında yapılan değişikliklerle yeni istihdam teşvikleri de 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle beraber uygulanmaya başlandı. SGK teşvikleri hakkında araştırma yapanlar internette 2021 sgk teşvikleri nelerdir? Araştırması yapıyorlar. Bu yazımızda bu konuda en güncel bilgileri sizlere sunacağız.

2021 SGK Teşvikleri Neler Getirdi?

2021 yılında yapılan yeni değişikliklerle, hem çalışanlara hem de işverenlere SGK teşvikleri sunuldu. İşsizlik maaşı alanlar ve ilave olarak istihdama teşvik edilen işverenler, belirlenen SGK teşviklerinin odak noktası haline getirildi. 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 arasında işini kaybeden kişileri çalıştıran işverenlere yeni değişikliklerle prim desteği verildi.12 aydan daha uzun süre işsiz olanlara da ayda 1,324 lira destek ödemesi yapıldı.

Potansiyel Teşvik Sorgulaması Nedir?

SGK tarafından 2018 yılında geliştirilen bir uygulama ile işe alınan çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini sorgulamak için hayata geçirildi. Bu uygulama ile tek tek incelemek yerine tek seferde alınan elamanın hangi teşvikleri almak için hangi şartlara uygun olduğu öğrenilmeye başlandı.

Sigorta Teşviklerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

SGK’nın tüm işveren desteği ve teşviklerinden yararlanma şartları şöyledir.

  • Geçmiş dönem prim borcunun olmaması gerekir.
  • Geçmiş dönem prim borcu varsa bile yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olması gerekir.
  • Geçmiş dönem prim borcu ödeme yükümlülüklerinin düzenli olarak yerine getiriliyor olması gerekir.
  • Aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin süresinde gönderilmesi gereklidir.

SGK’nın tüm işveren desteği ve teşviklerinden yararlanma şartları bunlardır.

İşsizlik Ödeneği Alanların İşe Girerek 12 Ay Kesintisiz Çalışmaları durumunda Verilecek SGK Teşvikleri Nelerdir?

İlgili kanunun 5.maddesi kapsamında açıklanan SGK teşvikine denir. Bu teşvikte, işsizlik ödeneği alanların işe girmeleri halinde çalışana işsizlik fonundan destek veriliyor. Çalışana yapılan destekten yararlanma süresi, sigortalının işe girmeden önce yararlandığı son işsizlik ödeneği süresi kadar yararlanabiliyor. Bu teşvikten yararlanma koşulları ise, sigortalının işsizlik ödeneği alıyor olması, işten ayrıldıktan sonraki 90 gün içinde işe giriş yapması ve işe giriş yaptıktan sonraki 12 ay boyunca aralıksız çalışması gerekir.

1 Ekim 2020 Tarihinden Sonra İşe Girmiş Olan Ya Da Kayıt Dışı Çalıştırılanlar İçin SGK Teşviklerinin Şartları Nelerdir?

7256 sayılı kanunun 12’nci maddesinde şartları sıralanan teşvikin süresi, işverenin iş sözleşmesini feshetmesiyle ilgili yasağın bitimine kadar olur. Bu tarih 30 Haziran 2021’dir. SGK’nın bu teşvikinden yararlanan sigortalı, destekten yararlandığı süre zarfında başka bir destek veya indirimden yararlanamıyor.

Bu teşvikten yararlanma şartları şunlardır. Ekim 2020 tarihi ile beraber SGK’ya bildirilmiş olan sigortalılar içerisinde olmayanlar bu teşvikten yararlanabilir. Ocak 2019 tarihi ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında 4857/25-|| bendi dışında iş akdi bitirilmiş olanlar ya da sigortasız çalıştırılanlar teşvik kapsamına alınıyor. Teşvik ile ilgili madde yürürlüğe girdikten sonraki 30 gün içinde çalışanın işverenine başvurması gerekiyor. SGK’dan yaşlılık ya da emekli aylığı alanlar bu teşvikten yararlanamıyor. Bu teşvik yabancı uyruklu vatandaşlara da verilmiyor.2021 SGK Teşvikleri Nelerdir?

İlave İstihdam Teşviki Neye Denir?

İlave istihdam teşviki, ilgili kanunun 13. Maddesi kapsamında verilen teşvike denir. İşe alınanın fiilen çalıştırılması durumunda prim ödeme gün sayısının 44.15 lira ile çarpılmasıyla verilecek teşvik hesaplanır. Ay içerisinde alınacak teşvik miktarı, en fazla 30 gün üzerinden hesaplanır. İşe başlanıldıktan sonra ücretsiz izne çıkarılan kişiye gün başına 39,24 lira destek ödemesi yapılır.

İlave İstihdam Teşviki Koşulları Nelerdir?

İlave istihdam teşviki koşulları şunlardır.

  • Ekim 2020 tarihinden sonra SGK’ya ismi iletilen sigortalılardan olmaması gerekir.
  • Bu maddenin yürürlük tarihinden sonra işe alınmış olması gerekir.
  • SGK’dan emeklilik veya yaşlılık aylığının alınması durumunda bu teşvikten yararlanılamıyor.
  • Bu teşvik yabancı uyruklu insanlara verilmiyor.

İlave istihdam teşviki koşulları bu şekilde sıralanır.

Genç Ve Kadın İstihdamı İle Mesleki Belgesi Olanların Sigortalı İstihdamı Halinde Uygulanan Teşvikler Nelerdir?

Bu SGK teşvikinden 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlara yararlanır. Mesleki yeterlilik belgesi bulunanlar için 48 ay, mesleki ve teknik eğitim veren kurumu bitirenler için 36 ay ve mesleki yeterlilik belgesi olmayan ve herhangi bir eğitimi olmayanlar da 24 ay teşvikten yararlanırlar.

Gençlerin ve kadınların yararlanabileceği bu teşvik için şu koşullara sahip olunması gerekir. Mart 2011 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe giriş yapılmış olması gerekir.18 yaşından büyük olunması gerekir. İşe giriş yaptığı tarihten önceki 6 aylık süreçte, SGK’ya verilmiş olan prim ve hizmet belgeleriyle kayıtlı olmayanların başvuru yapabilmeleri mümkündür. Fiilen çalışan genç ve kadınlara yönelik ödenen bir teşviktir.

Devlet Sigorta Desteği Nedir?

27103 sayılı kanunun şartlarını sağlayan işverenler için primin en az 12 ay boyunca devlet tarafından karşılanması olarak bu destek sağlanır.

6661 Sayılı Kanun Teşviki Nedir?

6661 Sayılı Kanun kapsamında verilen teşvikten yararlanmak için prim borcunun olmaması ve primlerin süresinde ödenmesi şartı aranır. Bu teşvikten yararlanabilmek için 2021 yılının aynı dönemdeki çalışan sayısının 2019 yılındaki aynı dönem çalışan sayısına eşit veya üzerinde olması şartı aranır.

Çalışan sayısı az ise teşvik verilmiyor. Asgari ücret hesaplaması da otomatik yapıldığından işverenlerin yararlandıkları tutarlarda otomatik olarak borçlara mahsup ediliyor. Başvurmak gerekmiyor. Hakkı olanlara otomatik olarak borçlara mahsup ediliyor.

Bu kanun teşviki kapsamında asgari ücret desteği de 2021’de tüm işyerleri için işçi başına 75 lira olarak uygulanıyor. Ayrıca yararlanılan asgari ücret destek tutarlarına da SGK işveren sisteminden ulaşılabiliyor.

İŞKUR İşveren Teşvikleri Nelerdir?

İşe alınan her işçinin işkur kaydının olması şartından dolayı, bu şartla hem teşvikte ilave süre sağlanırken, bazı teşviklerde de bu şart olmazsa olmaz koşul olarak isteniyor.

İşkur’un işbaşı eğitim programlarını tamamlayanları işyerinde istihdam etmeye devam edenler, en az 1 yıl süre ile asgari ücret esas alınarak hem maaş hem de sigorta primi desteği sunuluyor.

ERP Takip
2003 yılından beri ERP alanında çalışan bir uzmanın artık tüm bilgilerini web sitesine taşımak istemesi üzerine çıkan bir proje. Uzun yıllardır bilgi ve birikimlerini seminerlerde harcayan yazar artık ERP Takip kimliği ile bu sitede paylaşacak.
Tavsiye ettiğimiz benzer yazılar
E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?
E-Müstahsil Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?
Marka bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik olarak kabul edilir. Ürün ya da verilen hizmetin birçok kişi tarafından tanınması ve sevilmesi konusunda büyük önem taşır.
Marka Tescili Nedir, Nasıl Alınır?

Yorum Yapın!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web site